1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
posledela
3 years ago
15

PLS Answer these questions! I have a test!

Mathematics
2 answers:
spayn [35]3 years ago
7 0
116=29 degrees I just know
horsena [70]3 years ago
4 0

Answer:

ZDM is not a name for the angle, 6 square units is the area, A the cylindar, 26 degrees

Step-by-step explanation:

Area of triangle is 1/2 base x height

116-90 = 26 degrees to angle ABC

You might be interested in
I need help with #5 please
Alexxandr [17]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
which one of the following statements express a true proportion a.42:7=6:2 b.14:6=28:18 c. 3:5=12:20 d.2:3=3:2
Drupady [299]
C.) 3:5 = 12:20
It is this because you can divide them evenly into each other. 3*4 is 12 and if you do 5*4 it is 20. Boo yeah
3 0
3 years ago
10. How many three-topping pizzas can be ordered from the list of toppings below? Did you calculate the number of permutations o
Nimfa-mama [501]

Step-by-step explanation:

Total numbers of pizza toppings = 12

Number of three topping pizzas can be ordered are:

P^{n}_{k}=\frac{n!}{(n-k)!}

where = n = number of elements

k = number of elements choosen

n= 12 , k = 3

\frac{12!}{(12-3)!} =\frac{12\times 11\times 10\times 9!}{9!}= 1,320

We calculated the number of permutations. We made this choice because in permutation order of element matters but in combination its not.

8 0
3 years ago
Need help with this explain
konstantin123 [22]
12,500 divide 1999, 12,500 divide 1998, etc hope this helps
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Five books and four pens cost $800. One book costs $120. How much does one pen cost?
cestrela7 [59]
The cost of each pen is $50, because you spend $600 on books leaving $200 to buy FOUR pens, making it $50 per pen
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Do the opposite angles in a parallelogram have the same measure please explain why
    5·1 answer
  • Joshua and Martina are playing a game where Martina is trying to guess the point Joshua's boat is at on a coordinate plane. Josh
    5·1 answer
  • 7th grade work ! I’ll give brainliest!
    9·1 answer
  • What is 28% of 50? <br><br> SHOW YOUR WORK PLEASE!
    14·1 answer
  • Please show the work
    8·1 answer
  • Rewrite the equation of the parabola in vertex form.
    12·1 answer
  • 1.) What is the domain and range of the function in the graph?
    10·1 answer
  • Please show work and help me please
    9·1 answer
  • 6. Sheila simplified an expression using the following steps. Which property justifies Step 3?
    12·1 answer
  • Which equation represents a line parallel to the line shown on the graph? On a coordinate plane, a line goes through (0, 8) and
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!