Answer:
it is the second statement x⇒∞ Y⇒ ∞
Step-by-step explanation:
Answer:
500g Jelly beans $9.90
Step-by-step explanation:
To know the values.
Let's know how much a gram will cost in each case
300g Jelly beans $5.80
1g = 5.8/300
1 g = 0.01933
500g Jelly beans $9.90
1g = 9.9/500
1g =0.0198
It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram
Answer: 96/45
Step-by-step explanation: The answer is 96/12 because to divide fractions you reciprocate the second fraction and turn it into a multiplication problem.
8 times 12 = 96
9 times 5 = 45
96/45
Answer:
114 ft
Step-by-step explanation:
We split the figure into two rectangles. The long triangles perimeter is equal to 30 + 30 + 9 + 9 = 78. Then, the top triangle is equal to 9 + 9 + 9 + 9, which is equal to 36. Then to find the perimeter of the entire figure, we add these two shapes together, 78 + 36, which gets us to our final answer, 114 ft.