1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
12

Which expression is equivalent to 2x-2(20-3x)+12

Mathematics
1 answer:
Darina [25.2K]3 years ago
6 0

Answer:

-7x-48

Step-by-step explanation:

2x-3(20-3x)+12

2x-60-9x+12     (distribute)

-7x-48

hope this helps

brainliest?

You might be interested in
6 = 4x + 9y ( what Y )
olasank [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

6

6 0
2 years ago
Last week you worked 7 hours more than you normally do. Your typical week totals 36 hours.What was the total number of hours you
sergejj [24]
The answer is 43 because 36 + 7 = 43
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Arianna is working two summer jobs, making $6 per hour walking dogs and making $10 per hour tutoring. In a given week, she can w
Mice21 [21]

Step-by-step explanation:

x = number hours dog walking

y = number hours tutoring

x + y <= 11

6x + 10y >= 80

the solution is the common area below the first line and above the second line.

the first line is above the second line (due to the y-intercept of 11 vs. 8) until the crossing point.

for the crossing point we use the regular equations :

from the first we get

x = 11 - y

using this in the second

6×(11 - y) + 10y = 80

66 - 6y + 10y = 80

4y = 14

y = 14/4 = 7/2 = 3.5

x = 11 - y = 11 - 3.5 = 7.5

so, she has to do at least 3.5 hours tutoring (and then 7.5 hours dog walking) for the minimum of $80 earning, all the way up to the maximum of 11 hours tutoring (and 0 dog walking) for $110 earning.

8 0
2 years ago
Find the unit rate for each of the packages. Compare the unit rates. Which is the best price per bagel? A. 1 bagel for $0.79 B.
aivan3 [116]
1st Bagel; $0.79. 2nd Bagel; $0.67. 3rd Bagel; $0.70. 4th Bagel; $0.75. So B would be the correct answer, given 67¢ is cheaper ;)))))))
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
error uses 1/3 of wet dog food for his dog Muddy,each day. how many servings will he get from 5 cans of dog food.?
oksian1 [2.3K]
15 because 3 is one serving and multiplied by 5 servings is 25
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Help!! How do i write this out?
    15·1 answer
  • HELP IM GONNA FAIL!!!
    8·2 answers
  • A political analyst conducted an observational study in
    6·1 answer
  • Find the surface area, to the nearest square inch, of a cone with radius 6 inches and slant height 8 inches.
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 15 POINTS IF YOU ANSWER MY LATEST MATH QUESTION
    11·1 answer
  • Which number line shows the sum of -8, 4, and -2?
    14·1 answer
  • Match the number with its opposite -5.4
    12·2 answers
  • Please help me i will give u free pts if u answer it correctly​
    15·2 answers
  • Write 400+5 in standerd form?
    14·2 answers
  • What is the degree of the polynomial 3xy^2z-2z^5+2/3y^2z^4?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!