1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
2 years ago
8

a sofa at Leon's and Pei was originally $1,899 the price was reduced by 35% for a quick sale but when it's still did not sell it

was reduced by a further 20% what was the final sale at the sofa taxes in (taxes equal 15%)
Mathematics
2 answers:
sineoko [7]2 years ago
7 0

Hey there!!

Let's take a closer look at the question,

We have the original price with included 15% tax

This original price is first reduced by 35% , first let's solve this.

35% = 35 / 100 = 0.35

0.35 × 1899

... $664.65 = 35% of of $1899.00

It would be sold for

... 1899 - 664.65

... $1234.35

Now, this price is further reduced by 20%

20% = 20/100 = 0.20

... 0.20 × 1234.35

... $246.87

This is 20% of 1234.35

Now, the price it would be sold for =

... $1234.35 - $246.87

... $987.42 is the final price the sofa would be sold for.

Hope my answer helps!!


Inessa05 [86]2 years ago
7 0

Your answer is $1135.60

Work below:


The starting price of the sofa is $1,899.

35% of 1,899 is 664.65.

1899 - 664.65 = 1234.35

20% of 1234.35 is 246.87.

1234.35 - 246.87 = 987.48.

15% of 987.48 is 148.122, which can be rounded to 148.12.

987.48 + 148.12 = 1135.60

That is your answer.

You might be interested in
How are the lengths of the sides of the triangle and the measure of its angles related? 5cm,7cm,10cm.
Veronika [31]

5cm,7cm,and 10cm? im no professional but might wanna double check first


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the drop-down menus to choose steps in order to correctly solve 1+2b−13=12−4b−2b1+2b-13=12-4b-2b for b
inessss [21]
<span>-12+2b=12-6b -12+8b=12 8b=24 b=3</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ruth buys 19 identical tickets for £280.25.<br> Estimate the cost of one ticket.
xxTIMURxx [149]

Answer:

The cost of one ticket is $14.75

Step-by-step explanation:

To find the cost of one ticket we need to divide 280.25 by 19

=$14.75

plz mark me as brainliest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A king company requires 20 hours of labor to produce a standard table, and a chair requires 12 hours of labor. The labor availab
Dimas [21]

Since x represents tables, and tables require 20 hours, 20x is the number of hours spent on tables. The total hours must not exceed 565, so must be less than or equal to that value. The first selection is appropriate.

4 0
2 years ago
What is the most preside classification of the quadrilateral formed by connecting the midpoints of the sides of a square?
vampirchik [111]
The answer is a square

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A building that is 100 ft tall casts a shadow that makes a 30 degree angle with the ground. Approximately how long, in feet, is
    5·1 answer
  • A television and DVD player cost a total of $1257 the cost of the television is two times the cost of the DVD player find the co
    13·1 answer
  • What is 2.8 × 104 in standard form?
    7·2 answers
  • ​(4x2−2x+28​)+​(4x2+4x−55​)
    5·1 answer
  • A sphere and a cylinder have the same radius and height. The volume of the cylinder is 30 m
    7·1 answer
  • Please help me! I'm a bit skeptical about my answer, is it correct or not?
    6·1 answer
  • Simplify the equality y+1&lt;3
    9·2 answers
  • The ratio of boys to girls is 4:5 what fraction of the club is boys?
    7·1 answer
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • What is y= (x+2) ^2 vertex, axis of symmetry, direction of opening, max or min and y intercept
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!