Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
Each piece is 4/5 m long
Step-by-step explanation:
Kofi has 4 meters of fabric
he cuts them into 5 pieces
4meters/ 5 pieces = length of each piece
4/5 meters long
A=2...
Subtract 14 from both sides,then subtract 8 from both sides. Your left with
6a=12
6x1=6
6x2=12
A=2
Answer:
50
Step-by-step explanation:
(2+3=5) +5 = 10
6+7 = 13
8+9=17
10
Then add them all together:
10+13+17+10=50