1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
8

Factor 8x^2-56+48... please help me

Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
3 0
8x^2 - 56 + 48
Use the distributive property
8(x^2 - 7 + 6)
Find two factors of 6 that add to -7
The two factors are -1 and -6.
8(x -1)(x-6)
Have an awesome day! :)
You might be interested in
The volume of a packing box is 5 – x cubic feet. The width of the box is x feet and the length is x – 2 feet. The height is give
photoshop1234 [79]
By definition we have that the volume is given by
 V = h * w * l
 where
 V: Volume
 h: height
 w: width
 l: length
 Clearing the height we have:
 h = V / (w * l)
 h = (5 - x) / ((x) * (x - 2))
 The expression is not defined for the values of x that make the denominator zero:
 ((x) * (x - 2)) = 0
 x = 0
 x = 2
 Answer
 h = (5 - x) / ((x) * (x - 2))
 x = 0
 x = 2
4 0
3 years ago
Find the measurement of the kites angle.​
Nookie1986 [14]
I think the kite is at a 45 degree angle
8 0
3 years ago
How many 1/12pieces are in 3/3?
wel

Answer:

plz ion know what is the awnser to mine

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Solve the following quadratic equation. *<br> x^2+12x-45=0
liq [111]

Answer:

9 over 5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the circumference and area of this circle. 4cm radius​
Alja [10]

Answer:

the circumference is 25.133 and the area is 50.265

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the solution to 25x^2-16=0
    11·1 answer
  • Richard wants to join a gym. Dynamic Gym has a membership fee of $50 and costs $35 each month. Cheater Fitness has a membership
    9·1 answer
  • What is the unit price of a can of cat food if 3 cans cost $2.41? How much does one can cost? round to the nearest cent, only to
    5·1 answer
  • 1pt
    12·1 answer
  • Brinlyn increased the amount of water she drank per day from 32 oz to 40 oz. By what percentage did Brinlyn increase the amount
    12·2 answers
  • Evaluate this pls quiick i have 18 min left online exams help<br><br> -0.0004 x 0.02
    8·1 answer
  • Find the volume of the prisms. Show work!
    9·1 answer
  • Plssss do this!!!!! thanks
    8·1 answer
  • Pleas help I will give brainliest also please show how you did it please
    8·2 answers
  • Answer this question step by step​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!