1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ArbitrLikvidat [17]
2 years ago
5

What is seven over twenty one take away one over twenty one in its simplest form

Mathematics
1 answer:
natulia [17]2 years ago
5 0
It would be 6/21 but simplified it would be 2/7
You might be interested in
dwight bought 10 acres of land and built a house on 2.0 acres. dwight wanted to plant beets on the remaining 8.0 acres. if it ta
aleksklad [387]

Using mathematical operations and unit conversions, the number of beets that Dwight can grow on the 8 acres is <u>3,885 beets</u>.

<h3>What are mathematical operations?</h3>

Mathematical operations include the use of basic math operators to calculate the values of mathematical statements.

The math operators include addition, multiplication, division, subtraction, exponentiation, and modulus.

<h3>Data and Calculations:</h3>

The measurement of the land = 10 acres

The measurement of the house on the land = 2 acres

The remaining space on the land = 8 acres

The number of beets on 1/8 (0.125) hectare = 150 beets

1 hectare = 2.47105 acres

8 acres = 3.23749 hectares (8/2.47105)

If 0.125 hectares = 150 beets

3.23749 hectares = 150/0.125 x 3.23749

= 3,885 beets

Thus, the number of beets that Dwight can grow on the 8 acres is <u>3,885 beets</u>.

Learn more about mathematical operations at brainly.com/question/20628271

#SPJ1

3 0
1 year ago
I hope that we pass this semester god bless :)) calming it
Umnica [9.8K]

Answer:

me too

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Rewrite the following equation in slope-intercept form.<br> 17x – 7y = 19<br> I need help with this
Semenov [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

17x – 7y = 19

17x – 19 = 7y

y = (17/7)x - 19/7

5 0
2 years ago
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answ
Kay [80]
Im pretty sure the answer is .52 I got this by subtracting the toatl by the sales tax and then dividing that total by how many pencils were bought : 6.70-.42=6.24, 6.24/12=54
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you please help !? its due at 1:00 pm. (i will mark you brainlest) can you show work if you can?
11111nata11111 [884]

Answer:

10) 9*9*9*9 = 6561

11) 2*2*2 = 8

12) 3*3*3*3*3 = 243

13) 4*4*4 = 64

14) 6*6*6*6*6 = 7776

15) 5*5*5*5 = 625

16) 8.5*8.5*8.5 = 614.125

17) 1.3*1.3 = 1.69

18) 7*7*7*7 = 2401

Used a calculator

8 0
3 years ago
Other questions:
  • On the day Alexander was born, his father invested $5000in an account with a 1.2% annual growth rate. Write a function, A(t) tha
    12·1 answer
  • Find the constant of variation k for the direct variation
    6·1 answer
  • Help please and thank
    12·2 answers
  • Plz help by the way I have iPhone 11
    14·2 answers
  • What is the area of a circle with radius 5 cm
    10·2 answers
  • −3(2+4k)+7(2k−1) eqivalent expression
    6·1 answer
  • Suppose karl uses 5 cups of tomatoes how many salqds can he make? Write a division equation and multiplication equation
    15·1 answer
  • What is the weight to the nearest pound of a person who is 64 inches tall and has a body mass index of 21.45
    14·1 answer
  • At a museum 100 posters are displayed in each of 4 rooms. altogether how many posters are displayed
    14·1 answer
  • Help anyone? Brainliest and five stars if correct
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!