Answer:
20 games were won and 12 games were lost.
Step-by-step explanation:
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
Pi is an irrational number meaning it has no end, 3.14 is just an estimate which means that it is not accurate.
The sixth graders collected $250 of their $300 goal. The seventh graders collected $250 of thier $450 goal.
Sixth Graders:
$250 / $300
Reduce: $25 / $30 = 5/6
Seventh Graders:
$250 / $450
Reduce: $25 / $45 = 5/9