1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kobusy [5.1K]
2 years ago
8

$1.80 for 2.25 kg of onions, how many does it cost per kg

Mathematics
1 answer:
mylen [45]2 years ago
8 0

Answer: $0.80 per kg of onions


Step-by-step explanation:

1.80÷2.25=0.80

2.25÷2.25=1

0.8/1=0.80

You might be interested in
Please help me ASAP.
Sladkaya [172]
Sending help your way :)
8 0
3 years ago
I don't understand what the "!"s mean. Help please
kakasveta [241]

n! is called a factorial.


It would look something like this: n! = 1·2·3·...·n


An example:

5! = 1·2·3·4·5 = 120

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
it will cost $285 to charter a bus for a class trip. the class treasurer says that there is $60 in the class treasury. the 20 st
dalvyx [7]
(285-60)/20
Which is $11.25 per child
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the line y=5/7x+7. Find the equation of the line that is parallel to this line and passes through the point (-5,-2). Fi
butalik [34]

Step-by-step explanation:

m=5/7

m1=m2=5/7

L;y-(-2)=5/7(x-(-5)

y+2=5/7(x+5)

7y+14=5X+25

7y-5x=11 is parallel lines

m1*m2=-1 is perpendicular lines

m2=-1*7/5

m2=-7/5

L;y+2=-7/5(x+5)

5Y+10=-7x-35

5y+7x=-45 is perpendicular lines

5 0
3 years ago
Write the ratio 4 L : 5.6 L as a fraction in the simplest form with whole numbers in the numerator and denominator
Fiesta28 [93]

Answer:

Step-by-step explanation:

It's 5/7

You get that by having a calculator that does that. If you don't then the way to do it is multiply the numerator and denominator by 1.25

4 * 1.25 = 5

5.6 * 1.25 = 7

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is an equivalent fraction to 3/10
    11·2 answers
  • The expression ''5 factorial" (5!) Equals
    15·1 answer
  • Angel entered a triathlon (a three-part race). He ran 10 miles, rode his bike 30 miles, and swam 1 mile. how far did he go altog
    8·2 answers
  • How can you use simple equations to solve real-life problems?
    6·2 answers
  • Harry is eating a food that contains 6 grams of protein in 100 kcal of ME. Harry’s daily intake is 900 kcal. How many grams if p
    6·1 answer
  • Round to the place value of the underlined digit 347,456 4 is underlined
    5·2 answers
  • Yesterday, there were 45 problems assigned for math homework. Malia got 36 out of 45
    10·2 answers
  • Suzanne’s math teacher stayed after school for one hour to help students with their homework. Suzanne stayed for 5/12 of the hou
    8·1 answer
  • Bonjour je ne comprend pas cette exercice pouvez vous m'aider svppp
    7·1 answer
  • The line segment determined by A(4,7) and B(2, 9) along <0, –2>
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!