1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Igoryamba
3 years ago
14

fifteen children voted for their favorite color. the votes for red and blue together were double the votes for green and red. Ho

w did the children vote?
Mathematics
1 answer:
stira [4]3 years ago
4 0
Five voted for green or yellow and 10 voted for red or blue
You might be interested in
Please help me with this
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

226.19

Step-by-step explanation:

pi * r^2 = area

The radius = diameter/2 = 6

pi * 6^2 * 2 = area of 2 tortillas

72pi = area of 2 tortillas

That rounds to 226.19

3 0
3 years ago
Ashley has 100 books that she wants to give away at the rate of n books per week. Write a recursive function that represents the
lilavasa [31]
X: represents how many weeks
N: represents books per week
B: <span>represents </span>books she has at anytime

So the recursive formula would be: 100 - XN = B
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between the points (4,-2) and )-5,3)?
abruzzese [7]

Answer:

10.3

Step-by-step explanation:

Let the given points be the endpoints of a right triangle.  The horizontal change in x is from 4 to -5 and is negative 9; the vertical change in y is from -2 to+ 3 and is +5.

The desired distance is found using the Pythagorean theorem:

d = √(9² + 5²) = √106, or 10.3 (to the nearest tength)

3 0
3 years ago
For every 15 Cheetos I ate 300 calories what's the unit rate
gregori [183]

Answer:

20 calories per Cheetos

Step-by-step explanation:

hope it helped

5 0
3 years ago
A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.
vovikov84 [41]

Answer:

A=(4-g) 1.5

Step-by-step explanation:

Let g be the amount of glycerin in the lotion.  We know that there are 4 ounces total of lotion; this means that there are 4-g ounces of the oil blend.

The oil blend costs $1.50 per ounce; this gives us the expression (4-g)1.5 for the oil blend.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me! I don't understand this question at all
    13·1 answer
  • What is the prime factorization if 6400 using exponents
    7·1 answer
  • the sum of three consecutive odd integers is less than 54. what is the set of the largest three consecutive odd integers that fi
    11·2 answers
  • Which of the following is not the same as 5.63 grams?
    14·1 answer
  • Suppose S is between R and T. Use the Segment Addition Postulate to solve for z.. RS=2z+6, ST=4z−3, RT=5z+12
    12·1 answer
  • PLEASE HELP If You Are not SURE please don't answer PLEASE show work and steps
    12·2 answers
  • A costumer at a raceway can drive 54 laps around the track for 12$. At this rate, how many laps can the customer rive for 8$?
    10·2 answers
  • #15. Write the equation of each circle.
    13·1 answer
  • The length of a rectangle is 7 feet less than three times the width, and the area of the rectangle is 66ft^2 . Find the dimensio
    14·1 answer
  • Select the equation that has the same solution as the equation below.<br> 5^(2x-5)= 125
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!