1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
5

Line j and Line k are parallel lines that have been rotated about the origin. The resulting images are show as j' and k'. How ca

n you describe j' and k'? A) Skew lines B) Parallel lines C) Horizontal lines D) Intersecting lines
Mathematics
2 answers:
Andrei [34K]3 years ago
6 0

Answer: B) Parallel lines

Step-by-step explanation:

Got this right on USA test prep

SVEN [57.7K]3 years ago
4 0

Answer:

B: parallel lines

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A shopper bought a 25-pound bag of<br> potatoes for $30.25. What is the unit price<br> per pound?
Mama L [17]

Answer:

$1.21 a pound

Step-by-step explanation:

you have to divide, 30.25÷25= $1.21 per pound

8 0
1 year ago
PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE HELP MEEEE PLEASE I BEG
DedPeter [7]
I think 5,8 if not I’m srry
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I will really appreciate it
Veronika [31]
Hi!
Where’s the question.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Sandy made several investments. She bought 1000 shares of a company’s stock for $8.60/share, she bought a bond with a face va
vampirchik [111]
The stock price per share was $8.60
Number of shares bought 1000
Total price for the shares:
(Cost per share)*(Number of shares)
=8.60*1000
=$8600

The stock price after 1 year $9.15
Total number of shares is 1000
Current price=(current share price)*(number of shares)
9.15*1000
=$9150
current value=(Current price)-(buying price)
=9150-8600
=$550

Net Profit=(Current value)-(Expenses)
=550-14
=$536
6 0
3 years ago
31=4-9y I need help sorry
Drupady [299]

Answer:

y=-3

Step-by-step explanation:

31=4-9y

9y=4-31

9y=-27

y=-27/9

y=-3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Coach Kent brings 3 quarts of sports drink to soccer practice he gives the same amount of the drink to each of his 16 players ho
    12·1 answer
  • Need help before 7:05am and have to show my work THE EQUATIONS IS ON THE PAPER
    5·1 answer
  • Math question can you answer it
    12·1 answer
  • Since there are no exponents in this problem, the next step is
    9·1 answer
  • The formula for figuring a student's average test score a is a= p/t, where p is the total points earned on all the tests and t i
    6·1 answer
  • If A = 28, what must the measure of D be in order for ABC to be similar to DEF?
    6·2 answers
  • Decide whether the rates are equivalent. 126 points every 3 games 210 points every 5 games. What is the answer?
    7·1 answer
  • What is 8/10 if 24 students
    5·2 answers
  • Does anyone know the passwords for the flvs 6th grade 04.08 module four test part one and two
    10·2 answers
  • Rectangle QRST has vertices located at Q(-9, -3), R(-1,-1), S(0,-5) and T(-8, -7). What is the length of side ST?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!