1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
9

noise in a quiet room is 500 times for as intense as the threshold of sound. what is the decibel measurement for the quiet room?

Mathematics
1 answer:
mestny [16]3 years ago
5 0
For this case, the first thing you should do is observe the graph.
 We have that the x-axis represents the intensity of the sound.
 The y-axis represents the measure in decibels.
 We have then:
 For x = 500 the value of y is y = 28
 Answer:
 
The decibel measurement for the quiet room is:
 
28 decibels
You might be interested in
$425 is 17% of what number
9966 [12]
Set it up at 425=.17x
Solve for x by dividing both sides by .17 to get x=2500
Answer is 2500
6 0
3 years ago
Find the missing number?
Rus_ich [418]

Answer:

65 solve theprob

Step-by-step explanation:

sinolove ko po yan paki brainly

4 0
2 years ago
It takes Dwight 1 1/3 hours to run the sunshine trail. Mike 3 1/5 hours to walk the same trail. How many times as long does it t
Anit [1.1K]

For this case we convert the mixed numbers to fractions:

Dwight:1 \frac {1} {3} = \frac {3 * 1 + 1} {3} = \frac {4} {3} = 1.33

Mike:3 \frac {1} {5} = \frac {5 * 3 + 1} {5} = \frac {16} {5} = 3.2

It is observed, that in fact, Mike takes more time to travel the road.

We subtract to know how much more time it takes Mike:

\frac {16} {5} - \frac {4} {3} = \frac {48-20} {15} = \frac {28} {15}

So, Mike takes \frac {28} {15} hours more than Dwight to walk the road.

Answer:

Mike takes\frac {28} {15}hours longer than Dwight to walk the road.

7 0
2 years ago
A store has apple on sale for $20.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how manyapples can you buy for $120.00
lubasha [3.4K]

Answer: 24 apples

Step-by-step explanation: $20.00 = 8 pounds and 16 ounces = 1 pound So you can do $120.00 divided by 5 = 24 apples

4 0
3 years ago
Factor the expession using the gcf. 20p-60=
kotegsom [21]
That'd be 20(p-3).  Check by multiplying out 20(p-3)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • a brand new savings accounts gets opened with zero down and accumlates no interest but recieves a deposit of $825 per month.find
    6·1 answer
  • What's the value of the4 in 3.954
    7·1 answer
  • in a week 13 hens laid 91 eggs what is the unit rate for eggs per hen please show your work thanks for the answers
    13·1 answer
  • Which shape can be classified as a rectangle? Rhombus Square Trapezoid Parallelogram (1 answer choice)
    11·2 answers
  • Complete the following with the appropriate symbol
    7·1 answer
  • Which graph represents all the real numbers, x, where x ≤ 3?
    15·1 answer
  • A randomly generated password has four characters. Each character is either A, B, C, D, E or F or a number from 0 -
    5·1 answer
  • I need help with this problem y=5x-3
    14·1 answer
  • 2.Mauricio tanqueó su auto en una estación de gasolina. Si el galón costo $ 7.000 y él pagó 12.250 por el servicio, ¿Qué fracció
    13·1 answer
  • I need to find the sum of this equation please help :)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!