1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
3 years ago
11

A house is sold for 234000 which gives a profit of 12% find the actual profit​

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
3 0
$234,000 x (percent of profit out of 1) 0.12 = $28,080.
You might be interested in
Kindly solve this question
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

x=-1/7

Step-by-step explanation:

\frac{3x-1}{3} -\frac{2x}{x-1} =x

\frac{(3x-1)(x-1)}{3x-3} -\frac{2x(3)}{3x-3} =x

\frac{3x^2-4x+1}{3x-3} -\frac{6x}{3x-3} =x

\frac{3x^2-10x+1}{3x-3} =x

\frac{3x^2-10x+1}{3x-3} =\frac{x(3x-3)}{3x-3}

\frac{3x^2-10x+1}{3x-3} =\frac{3x^2-3x}{3x-3}

3x^2-10x+1=3x^2-3x

-10x+1=-3x

-7x=1

x=-1/7

3 0
2 years ago
How many solutions are there to this equation?
Lelechka [254]
There are 0 solutions
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP MATH 11. And 12.
Serggg [28]

i Don't know the answer is true or not..but i try my best

6 0
3 years ago
Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee
STatiana [176]

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

divide 18.96 by 3  and the outcome is 6.32

6 0
3 years ago
The sum of mZAOB and mZBOC IS 128º. Find the measure of ZBOC.
amm1812
128 - 33 = 95
Answer C. 95
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help i dont know how to solve it and i dont have my teachers number im homeschooled
    5·1 answer
  • A delivery truck is transporting boxes of two sizes: large and small. The large boxes weigh 55 pounds each, and the small boxes
    15·1 answer
  • Tickets to a musical cost $30 for adults and $12 for children. At one particular performance 960 people attended and $19 080 was
    7·2 answers
  • Нow ι can ι ғιnd тнιѕ oυт
    9·1 answer
  • I keep getting the same answer and I know I am using the right formula.
    12·1 answer
  • Please give me the answer for x + 4 equals 7
    8·2 answers
  • 358 tickets to the school basketball game on Friday were sold.Students tickets were $1.50 and non-student tickets were $3.25. Th
    10·1 answer
  • On a parallelogram, the vector from one vertex to another vertex is (9,-2). What is the length of the side?
    9·2 answers
  • A stock valued at $100 decreases in value by 9.5% each year? What is the function?
    12·1 answer
  • What is the effect on the graph of f(x) = x² when it is transformed to
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!