1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stiv31 [10]
3 years ago
14

Henrietta buys twelve pounds of bananas and ten pounds of apples for $ 12 . Gustavo buys eight pounds of bananas and five pounds

of apples for $ 7 . What is the price per pound of bananas and apples?

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
4 0

Answer:

The price per pound of bananas is $0.5 and the price per pound of apples is $0.6

Step-by-step explanation:

Let

x -----> the price per pound of bananas

y -----> the price per pound of apples

we know that

12x+10y=12 -----> equation A

8x+5y=7 ----> equation B

Solve the system of equations by graphing

Remember that the solution is the intersection point both graphs

The intersection point is (0.5,0.6)

see the attached figure

therefore

The price per pound of bananas is $0.5

The price per pound of apples is $0.6

You might be interested in
Select ALL the correct answers.
swat32
5.2 x 10-2 and 5.2 x 10-1
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equivalent expression for- <br> 3 (4+2)
aliya0001 [1]
Just simplify it :18
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the decimal as a percent. <br> 0.35=__%
Alja [10]

Answer:

35%

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help w/ this question <br><br> image attached
yanalaym [24]

Since each leg of the large trapezoid is bisected, then HJ is the average of the lengths of KL and NM.

HJ = (KL + NM)/2

2(HJ) = KL + nm

2(5x + 2) = 4x + 1 + 27

10x + 4 = 4x + 28

6x = 24

x = 4

KL = 4x + 1 = 4(4) + 1 = 16 + 1 = 17

Answer: KL = 17

4 0
3 years ago
It takes Planet Netflix 24 hours to complete a full rotation.
Arisa [49]
72 days equals 24×72=1728 hours plus 16= 1744 plus 30 minutes is 1744.50

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A car loses 15% of its original value each year. After one year, a car has a value of $13,600. What is the original value of the
    6·1 answer
  • E
    5·2 answers
  • Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. 3x + 2y = 14​
    11·1 answer
  • Help me with that asap
    8·1 answer
  • For my brother please!
    5·1 answer
  • Mark swam 6 5 8 miles. His sister swam five times as many miles. How many miles did Mark's sister swim?
    9·2 answers
  •  Which is this?
    6·1 answer
  • Solve the system of equations by substitution.<br><br> y= -x-2<br> 3x+3y=6
    8·2 answers
  • Evaluate the expression -2.2 x (-2) divided by (-1/4) x 5<br> Thanks!
    8·1 answer
  • Find the solution to the system of equations 2x + y = 3 and x - y = 3.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!