1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
8

Team infinite dimensions gathered 30 pounds of wood in 3/5 of an hour how can you find the rate in pounds per hour

Mathematics
1 answer:
Sergeeva-Olga [200]3 years ago
8 0
The answer is 50 pounds per hour
You might be interested in
Can anyone help please?
Korolek [52]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

6(2) = 12

12 + 9 = 21

21/3 = 7

7 - 1 = 6 <--- Number that's she's thinking

I tested every number!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A traveler takes a taxi from the airport to a hotel. The taxi driver charges $1.90 initial charge plus $1.25 per mile. Which equ
sergejj [24]

$1.90 + $1.25 x X = Y?

hope this helps I'm not sure

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A plumber use the equation y = $50x + $125
statuscvo [17]
The amount he charged up front for his work
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The scores on the verbal section of the Graduate Records Examination (GRE) are approximately normally distributed with a mean of
Mashcka [7]

Answer:

0.039

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
8.5 ( x - 3.1) = - 37.35
lana66690 [7]
8.5x-26.35=-37.35
8.5x=-37.35+26.35
8.5x=-11
X=-11/8.5
X=-1.29
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Given ∠8≅∠12 .
    8·2 answers
  • The sum of the digits of a 5-digit-priced car totals 15. You know that no digit repeats and that the fourth digit of the car is
    10·1 answer
  • Terry owns a triangular piece of land that has three corner fence poles at A, B,and C. The three poles are plotted on a grid in
    13·1 answer
  • B) Find the value of 2a2 + 5b2 when a = -6 and b = 2
    14·2 answers
  • Consider the following equations x=4/t and y = 4-t^2 a. Solve the equation for y (eliminate the parameter.)​
    15·1 answer
  • Dennis recently purchased an old car for $1000, and he knows that each year, the car’s value will increase by 2% each year. What
    6·1 answer
  • PLEASE HELP NOW!!!!!
    7·2 answers
  • If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
    15·1 answer
  • A Complete the table. What pattern(s) do you see in the Total bacteria column?
    8·1 answer
  • 1/2x+1/3y=9 and 3/5x-3/4y=-3<br>use elimination method​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!