1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
2 years ago
6

Plzzzzzz help its worth 15 points

Mathematics
1 answer:
tia_tia [17]2 years ago
6 0

|x|<span><</span>1.5
if x=0
0<1.5 is true
if x=1.5
1.5<span><u><</u></span><u />1.5
true

if x=-1.5
|-1.5|<u><</u>1.5
anything greater than 1.5 or less than -1.5 doesn't work


the way to solve is
assume that the inside is negative so if you had
|x|=a then to solve
x=a
x=-a





You might be interested in
How does the graph of g(x)=⌈x⌉+7 differ from the graph of f(x)=⌈x⌉?
Lorico [155]
The addition of +7 influences the y values of the graph. Since it is positive, the graph of y=IxI would be moved 7 units upwards. 

Hope I helped :)
8 0
2 years ago
2818 people ferried to an island. If the ferry took 70 people in one trip, how many trips did the ferry make.
sasho [114]

Answer:

41

Step-by-step explanation:

Divide 2818 by 70 and it comes out to: 40.2571429 it is not 40 because their is still some left over so there will be 41 ferry's and one of them will not be a full ride!

5 0
2 years ago
Nth term (math) asap please.
SOVA2 [1]

Answer:

Just do minus two, and you will get 27-100=-73

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is 30% of 70? Show your work. Is this right? 30/100 = 0.3 x 70 = 21%
nadezda [96]
30\% \ of \ 70=30\% \times 70=\frac{30}{100} \times 70=0.3 \times 70=21
30% of 70 is 21.

Yes, it's right, but the answer is 21, not 21%.
4 0
3 years ago
Each of the students in Mr. McDonald class of 16 raffle tickets if each ticket cost 15 how much money did Mr. McDonald’s student
Valentin [98]

16*15 =240

240*s where s = number of students in Mr McDonalds class


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much sale tax would be charged on $450 worth of merchandise if the sales tax rate is 8 3/4%?What is the final cost?
    11·2 answers
  • 7th grade math question, awarding brainliest! 80 POINTS!!!
    13·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • I NEED HELP SOME ONE HELP ME 4x−1&lt;11
    5·2 answers
  • Can someone pls help me how to solve this
    5·1 answer
  • A submarine is 105 ft below the surface of the water, and it begins to ascend at a rate of 3 ft per min. After how many min will
    13·1 answer
  • Adam is comparing the graphs of y=4x and y=8x. Which of the following statements is TRUE?
    5·1 answer
  • CAN SOMEONE ANSWER THIS PLEASEEE AND THANK YOU!
    9·1 answer
  • 4 loads of stone weigh23ton. Find the weight of 1 load of stone.
    15·1 answer
  • A chemist mixes 25 milliliters of a solution that is 44% acid with 225 milliliters of pure acid.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!