1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
2 years ago
7

The perimeter of a rectangle is 22 feet, and the area is 24 square feet. Find the length and width.

Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]2 years ago
5 0
The length is 8, and the width is 3.  Hope it helps! :) If you could vote my answer as the brainliest, that would be awesome! :)
You might be interested in
Graph the six terms of a finite series where a1 = −3 and r = 1.5.
s344n2d4d5 [400]
We are given the first term and the common ratio, this means they belong to a geometric series.

For the given series:

a_{1}=-3 \\ 
r=1.5

Each term of the geometric series is obtained by multiplying the previous term by common ratio.

So the next terms will be:

-4.5, -6.75, -10.125, -15.1875, -22.78125

The general formula for the G.P would be:

a_{n}=-3(1.5)^{n-1}

On plotting the series, the result will be like this:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
57 divided by 8 with remainder.
zavuch27 [327]
If you would like to calculate 57 divided by 8, you can do this using the following steps:

57 divided by 8:
57 / 8 = 7 1/8 = 7.125

The correct result would be 7 1/8 or 7.125.
8 0
3 years ago
There are 16 ounces in one pound.
Kobotan [32]

Answer:

E

Step-by-step explanation:

You just multiply 16 by 4.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help please...............
dusya [7]

the correct answer is 36°

5 0
2 years ago
Help please !!!
slava [35]
C is the best answer choice
8 0
2 years ago
Other questions:
  • F(x) =-2x^2-4x-18 find f (-6)
    8·1 answer
  • Which fraction is equivalent to 3/4? 12/12, 9/16,12/16,5/3
    8·1 answer
  • How do I evaluate this?
    14·1 answer
  • 5.) Alejandro's family makes and sells homemade meals every Sunday. They sell 50 meals every 2 hours. If his family sells for 7
    14·1 answer
  • How do you type the infinity sign on a graphing calculator ?
    13·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • What's the simplified form of this expression? 3-[-2/3 x (7 +2) =11]
    15·1 answer
  • A(-3; 4) and B(0; -5) are two points<br> c) Deduce that (OAB) is an isosceles triangle
    13·1 answer
  • How many password arrangements are possible on a standard keyboard. Passwords must taai daadas long,pro
    7·1 answer
  • What is the solution to this system of linear equations?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!