1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
14

Find the equation of the line below. 

Mathematics
2 answers:
Nezavi [6.7K]3 years ago
8 0
The equation of the line provided is y=4x
Tanzania [10]3 years ago
4 0
First, find the slope
4
then plug it in
y=4x+b
4=4(1)+b
the y intercept is 0
y=4x is your equation
You might be interested in
Please help me with 6-9!!
kolezko [41]
I got C for 6 & 7. I haven't done this in a while so I don't know 8 & 9. I hope I helped!
4 0
3 years ago
What property is (C+2+0=c+2
VashaNatasha [74]

Answer:

commutative property is C+2+0=C+2

(As a+b=b+a is the law of commutative property of addition )

7 0
2 years ago
Need some math help please!
stellarik [79]

Hello!

In our triangle, c is the hypotenuse. We are given an adjacent side length to our angle. This means we will use the cosine. Let's find it first.

cos54≈0.59

This gives us the equation below.

0.59=9/c

0.59c=9

c≈15.25

Therefore, c is equal to about 15.25

I hope this helps!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
david has 212 feet of chain link fencing that he used to make a rectangular garden space in his backyard. the lengthof the garde
joja [24]

Answer:

calcium is in shells and bones

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
7. In each case, write an equation that models the situation described. a) An antique is purchased for $5000 in 1990. It appreci
balandron [24]
A) A= 5000 x .0325 ( 31)
A= 5,037.50

.0325 = 3.25%
31 years 2021-1990 = 31


3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the standard form of 8 hundreds + 2 hundreds
    14·1 answer
  • ill decides to move her fish from a 20 gallon aquarium to a 50 gallon aquarium. She added 3 tablespoons of salt to her old aquar
    9·1 answer
  • An 8-kilogram bag of carrots costs $16.08. What is the unit price?
    7·2 answers
  • I need help thank you
    13·1 answer
  • What two ways can you find the product of 8x997 using mental math
    7·1 answer
  • Janet is 3 years older than her sister Julia Janice brother is 8 years old younger than their sister Julia the sum of all of the
    12·1 answer
  • The carnival fundraiser at Westville Elementary School raised $300 on Friday. On Saturday, the carnival will raise 480 percent o
    14·1 answer
  • Solve the equation.<br><br> 3x = -33<br><br> x =
    8·2 answers
  • What is the value of -2xy if x = -1 and y = 6?<br><br> 8<br> 12<br> 26<br> -12
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!