1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
3 years ago
6

Find each product mentally 4×5 1/8 and 7×3.8​

Mathematics
1 answer:
professor190 [17]3 years ago
6 0

Answer:

4×5 1/8 = 20.5

7×3.8 = 26.6

Hope this helps!

You might be interested in
What is the equivalent fraction
Sonja [21]

the answer I believe is 0.63. I did something similar awhile ago

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rhombus is cut along the diagonals to make four triangles. Which three statements are correct for any rhombus? 1) All four tri
Nikolay [14]

Answer:

1). All four triangles are right-angled.

3.) All four triangles are congruent.

4) Area of a rhombus = 4 x area of one triangle.

Step-by-step explanation:

If a rhombus is cut into four triangles using diagonals, the three statements that would apply to any rhombus would be that 'all those four triangles would be right-angled,' 'the triangles would be congruent to one another,' and 'area of one triangle * 4 would be equal to the area of the rhombus.'

As we know, the diagonals bisect one another in a rhombus at 90° and the angles opposite to one another are equal. This <u>proves that all four triangles constructed through the diagonals would be ≅ through SSS congruency and perpendicular to one another because the corresponding edges of the congruent triangles are also ≅</u> . Since the rhombus is divided into four equal parts, the area of one triangle into four would be equals to the area of the rhombus. Thus, <u>options 1, 3, and 4</u> are the correct answers.

8 0
3 years ago
A washer and a dryer cost $585 combined. The washer costs $65 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
Mekhanik [1.2K]
I believe the dryer costs $357.50
there's an easy way to solve this
you just divide the given price($585)
by 2 and then to one half add $65
and the answer is 65+292.5=357.5
6 0
3 years ago
Evaluate each problem below.Please show all work for full points
Fiesta28 [93]

Answer:

The answer to

1. 22/5

2. 3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Y =a/x make x the subject​
aniked [119]

Answer:

x=a/y

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Isabella cycles 15 miles in 3 hours
    5·2 answers
  • In the space at the right, draw a triangle. Use an algebraic expression to label the length of each side. Write an expression fo
    12·2 answers
  • Plz help i can’t figure it out
    5·2 answers
  • How to solve the 4a.plz
    14·1 answer
  • Put a check by all the prime numbers.
    10·2 answers
  • Simultaneous equations<br>x+y=5<br>x squared-y squared=15​
    9·2 answers
  • Help would be greatly appreciated
    9·1 answer
  • Number 10 on my integrated geometry test
    13·1 answer
  • Nigel went to a sandwich shop for lunch. The menu to the above shows the types of cheeses and meats available. If Nigel chooses
    15·2 answers
  • Im not sure how to explain my question in words so its in the file below-<br><br> ;-;
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!