1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
3 years ago
11

Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup

activities: Alpha Zeta Units produced 250 20,000 Batch size (units) 10 500 Total direct labor hours 1,000 39,000 Cost per setup $ 2,000 $ 2,000 Assume the cost per setup remains at $2,000 but that the batch size for product Alpha is changed from 10 to 25 units per batch. Using activity-based and a volume-based overhead costing that uses direct labor-hours to assign overhead, the amount of setup cost applied to each unit of product Alpha would be: (Rounded to the nearest cent.) Activity Based Costing Volume Based Costing A) $ 400.00 $ 9.00 B) $ 500.00 $ 8.00 C) $ 80.00 $ 10.00 D) $ 2.25 $ 4.50 E) None of these answer choices is correct.
Business
1 answer:
ryzh [129]3 years ago
6 0

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

You might be interested in
Which of the following items is not a part of planning?
Savatey [412]
E. Objectional plan is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The following revenue and expense account balances were taken from the ledger of Wholistic Health Services Co. after the account
vova2212 [387]

Answer:

Wholistic Health Services Co.

Income Statement for the year end February 28, 2019

Service Revenue                           $270,900

Less: Supplies Expense                <u>$3,000    </u>

Gross Income                                  $267,900

Less operating Expenses:

Insurance Expense         $4,000

Depreciation Expense    $9,000

Miscellaneous Expense $6,000

Utilities Expense             $1,760

Rent Expense                  $4,200

Wages Expense              <u>$213,000</u>

                                                       <u>$237,960</u>

Net Income                                    <u>$29,940  </u>    

Explanation:

Income statement shows the performance of the company in a year. It provides the details of revenue, expenses and profits for the year. All the expenses are deducted from the revenue to determine the net earning of the business.

8 0
3 years ago
Diamond Company is considering investing in new equipment that will cost $1,400,000 with a 10-year useful life. The new equipmen
ivolga24 [154]

Answer:

the cash payback period is 6.09 years

Explanation:

The computation of the cash payback period is shown below:

= Initial Investment  ÷ Net annual cash inflow

= $1,400,000 ÷ $230,000

= 6.09

Now the net annual cash flow is  

. Net operating income $90,000.00

Add: Depreciation   $140,000.00

Net annual cash inflow   $230,000.00

Hence, the cash payback period is 6.09 years

6 0
2 years ago
Why do many advertising sales agents work on holidays and weekends? Explain
Black_prince [1.1K]

Answer:

Advertising sales agents work on holidays and weekends because that is when people buy. For example, during Christmas they are working advertising products so people will buy for Chirstmas. It is the biggest part of the year where people buy products and they need to work to advertise to consumers to buy their products.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
During 2020 the DLD Company had a net income of $85,000. In addition, selected accounts showed the following changes: Accounts R
zmey [24]

Answer:

$84,500

Explanation:

Data provided as per the question

Net income = $85,000

Depreciation expenses = $1,500

Accounts receivables = $3,000

Increase in accounts payable = $1,000

The computation of amount of cash provided by operating activities is given below:-

Amount of cash provided by operating activities = Net Income + Depreciation expenses - Accounts receivables + Increase in accounts payable

= $85,000 + $1,500 - $3,000 + $1,000

= $84,500

Therefore, for computing the Amount of cash provided by operating activities we simply applied the above formula.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The fundamental purposes of communication are to provide information and instructions, to influence others, and to ________ acti
    14·1 answer
  • The international organization for standardization (iso) organizes its standards by both the international classification for st
    9·1 answer
  • If the price elasticity of demand is 1.8 then a 30 percent decrease in the price of the good will lead to a _______ percent incr
    10·1 answer
  • A​ country's travel exports​ (good and services that international travelers buy while visiting the​ country) are increasing exp
    10·1 answer
  • on december 31 of last year, wolfson corporation had in inventory 450 units of its product, which costs $22 per unit to produce.
    14·1 answer
  • During the Christmas season, stores sell trees and wreaths are applying the ___ utility
    11·1 answer
  • How do managers decide upon an ethical course of action when confronted with decisions pertaining to working conditions, human r
    14·1 answer
  • A homesteaded property is located in Jupiter, Florida, in Palm Beach County. The property has been assessed at $185,000. The cit
    6·1 answer
  • Many performers, like singers, actors, and athletes, get paid large amounts of money. Do you think they earn these amounts or sh
    15·2 answers
  • ___ should not be included on the resume
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!