1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
2 years ago
6

Help Meh Once Again :) (5 + 7)^2 =

Mathematics
2 answers:
Nastasia [14]2 years ago
7 0

Answer:

144

Step-by-step explanation:

Think of PEMDAS(Please(Parenthesis),Excuse(Exponents),My Dear(Multiplication and Division), Aunt Sally(addition and subtraction).

Since this has Parenthesis you would have find out what was in the Parenthesis  first(Please).

5+7=12

Now you look for exponents. The exponent is 2 and that means multiply the 12 by itself (12(12).

Giving you 144.

Lubov Fominskaja [6]2 years ago
3 0

Answer:

144

Step-by-step explanation:

PEMDAS

(12)^2

144

You might be interested in
Y = (x+3)(x+3) <br><br> What does it look like on a graph?
puteri [66]
Mark Brainliest please

I think it looks like the image
8 0
2 years ago
Susan's stylist has done a great job of coloring her hair. She wants to leave a 20 percent tip. If the bill was $150, how much s
Schach [20]
She should leave $30. Hope it helps! If you could vote me brainiest, that would be awesome!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the domain of the function y=2 x-5?<br> O x&gt;-5<br> O x&gt;2<br> O x&gt;5<br> O x&gt;10
antiseptic1488 [7]
That’s a good one Because what is the domain of the function Y equals 2X
3 0
3 years ago
What is the answer to n+7=18?
Klio2033 [76]

Step-by-step explanation:

n=11

.................

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three dozen eggs cost $18.00, How much would one egg cost?
Assoli18 [71]

Answer:

SUPER SORRY IF THIS IS WRONG

I believe one egg would cost $2

Step-by-step explanation:

Three dozen eggs is 36 eggs, then 36 divided by 18 is 2. So one egg would be $2.

Again really sorry if I am wrong.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Biking at 8mph it takes Kristen 1/2 hour to reach the train station to go to work. Kristen then takes the train to work and it t
    8·2 answers
  • Solve the equation for the variable v. D=2zv
    12·2 answers
  • Two factories I and II produce phones for brand ABC. Factory I produces 60% of all ABC phones, and factory II produces 40%. 10%
    9·1 answer
  • Anybody know the answer?
    13·1 answer
  • Thu wants to play “Guess My Number,"she states. “When I triple my number and add five ,I get twenty-six.what is my number?" What
    5·2 answers
  • Traci has four blue pens and three red pens. She has twice as many black pens as blue pens. What fraction represents the number
    8·2 answers
  • Which is the solution of the quadratic equation (4y – 3)2 = 72? y = StartFraction 3 + 6 StartRoot 2 EndRoot Over 4 EndFraction a
    8·2 answers
  • Which equation has the solution y=2?
    14·1 answer
  • 7x7+4x7x7x7x7x7x7x7x7x7x7x7x7x4097x6=
    14·2 answers
  • PLEASE HELP!! 8th grade
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!