1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
3 years ago
13

Casandra’s family drove 275 miles at 55 miles per hour. How many hours was their trip?

Mathematics
1 answer:
liubo4ka [24]3 years ago
3 0

Answer:

5 hours

Step-by-step explanation:

Divide 275/55 to equal 5

You might be interested in
Melissa wrote an expression equivalent to the one shown. 4x + 8x + 7 + 4.which could be the expression Larisa wrote?
Ivan

Answer:

B  12x+11

Step-by-step explanation:

4x + 8x + 7 + 4

Combine like terms

12x +11


4 0
3 years ago
Explain how you can round 25.691 to the greatest place
Nesterboy [21]
  • <em>Are you asking for the thousands place or hundreds place?</em>
  • I'll give you both
  • <em>For thousands its </em><u><em>30.000</em></u>
  • <em>For hundreds its </em><u><em>26.000</em></u>
8 0
2 years ago
Which undefined geometric term is described as a location on a coordinated plane that designated by an ordered pair,(x,y)?
zepelin [54]

undefined slope = (16,3), ( 16, -80)


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! what is the polar equation r = -5 theta in parametric form?<br><br> thank you!
Rudiy27

Use these equations when converting polar equations to parametric equations:

x=r\cos\theta

y=r\sin\theta

We know that r=5\theta, so substitute that into both equations for x and y.

x=5\theta\cos\theta

y=5\theta\sin\theta

Now, replace \theta with any variable that you want to represent the parametric equations in. I'll use the standard variable, t

x=5t\cos t

y=5t\sin t

Thus, r=5\theta represented in parametric form is:

(x,y)=(5t\cos t, 5t \sin t)

Let me know if you need any clarifications, thanks!

~ Padoru

4 0
3 years ago
Why might a mattress store choose to advertise new mattresses, worth $1,000, as $50 per week for 22 weeks?
IgorLugansk [536]
By doing so, they provide the illusion that the payments are cheaper then 1000 dollars, because 50 looks very small, when in reality it's $100 more then what the mattress is actually worth.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart. If you need two gallons, which store s
    6·2 answers
  • 2008 population of wyoming was counted as 532,668 people. what is a reasonable estimate of the population of wyoming?
    11·1 answer
  • What is 5/7 times 3/4
    12·2 answers
  • When you use fraction strips how can you tell if two fractions are equivalent
    15·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!!!Max and Maggie have to clean the house. It takes Max 12 hours to clean the house, while Maggie can compl
    11·2 answers
  • Assessment
    9·2 answers
  • If a +2b+6c=-9 what is 12c+2a+4b
    5·1 answer
  • A recent market study has determined that the probability that a young adult will be willing to try a new online financial servi
    8·1 answer
  • In parallelogram RSTU if RT=36 find RV.
    6·2 answers
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!