1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
3 years ago
13

Casandra’s family drove 275 miles at 55 miles per hour. How many hours was their trip?

Mathematics
1 answer:
liubo4ka [24]3 years ago
3 0

Answer:

5 hours

Step-by-step explanation:

Divide 275/55 to equal 5

You might be interested in
Maria has a cell phone and she gets charged for data each month. She is
aliina [53]
If it costs $12.5 for every GB and we use 8 then 12.5*8=$100. So if our flat rate now is $70 we would loose 100-70=$30

So Maria would loose $30 a month if she pays per GB
7 0
3 years ago
A package of 6 pairs of insulated gloves costs 38.34. What is the unit price of the pairs of gloves?
devlian [24]

Answer:

6.39

Step-by-step explanation:

divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:

38.34/6=6.39

4 0
3 years ago
Mrs James is a boutique owner who recently started selling Over-The-Knee boots. She buys them from her supplier for $300 per set
Lelechka [254]

Answer: $39.60

Step-by-step explanation:

300/10 for one pair of boots is $30

30/100=x/132

x is the selling price

Cross multiply: 100x=3960

Divide: x=39.60

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given m LM=130, find m KLM​
alisha [4.7K]

Answer:

65 degrees because tangent chord angles are half the size of the arc

7 0
2 years ago
Will mark bianleast
Gekata [30.6K]

Answer:r=16 ft , d =32 ft (a)

Step-by-step explanation:

c=2 pi r

32pi= 2 x pi x r

r=32 pi/2pi

r= 16

diameter = radius x 2

d= 16 x 2

d = 32

3 0
2 years ago
Other questions:
  • If a train leaves at a station at 2315 hours and arrives at 0330 hours what is its journey time
    9·2 answers
  • Helppppoppp ugg anybody have ixl?
    12·1 answer
  • State the domain of the function.
    10·2 answers
  • 7xy+4 for x = 5 and y=-2
    6·2 answers
  • WORTH 15 points! plz IM CRYING I NEED THIS DONE ASAP PLEASEEE
    7·1 answer
  • PLZ HELP!!! (I am testing brainly users on their skill) 50 points!
    11·1 answer
  • Sylvia asked a random sample of students whether they prefer eating vegetables or fruits as a snack, and whether they prefer to
    5·2 answers
  • Correct I’ll give brainlist no links or I’ll report
    6·1 answer
  • The following table represents the sample space of rolling two number cubes. 1 2 3 4 5 6 1 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 2 2-1 2-2 2-3
    10·1 answer
  • This month is October. Which month will 2451 months be later?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!