The difference between the 26 mile trip and 38 mile trip is 12 miles. The difference in the price is $3.00 ($65.50 - $62.50)
So those 12 miles cost $3.00 $3.00÷12 = $.25 per mile
We can use either given trip to solve. I will use the 38 mile trip. The difference between 38 miles and 54 miles is 16 miles. At $.25 a mile those 16 miles will add $4.00 to the price. ($.25 x 16 = $4.00) Since the 38 mile trip costs $65.50 we add $4.00 and get $69.50 for a 54 mile trip.
4, I went down first. It is coming by 1/2. Then I went up to 5 again..5=2 1/2. Then I went to 1/2 until I went to 8. 1/2 to 8 and got 4 total servings of milk