1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
8

HELP .-. A painter bought 16 gallons of paint, just to cover two rooms. One room is twice the size of the other room and require

s three coats of paint the smaller room requires only two coats of paint. Then the client decided not to paint the smaller room after all. Let x be the number of gallons it takes for one coat of paint in the large room and y the number for one coat of paint in the small room. How many gallons of paint will be left?
Mathematics
1 answer:
givi [52]3 years ago
5 0
The total number of gallons of paint needed for the big room is 3x and the number of gallons of paint needed for the small room is 2y. 
                                   3x + 2y = 16
Given the sizes of the room, the relation should be that,
                                    x = 2y
Solving the equation,
                                      3(2y) + 2y = 16
                                               y = 2
Therefore x is equal to 4 gallons. 
With the condition that only the bigger room is painted, the number of gallons of paint used should be 12 gallons and what is left should be 4 gallons. 
You might be interested in
Find the zeros of the function. Enter the solutions from least to greatest.
Harman [31]

9514 1404 393

Answer:

  x = 5, x = 11

Step-by-step explanation:

Set f(x) = 0 and solve for x.

  0 = (x -8)² -9

  9 = (x -8)² . . . . . add 9

  ±√9 = x -8 . . . . . take the square root

  ±3 +8 = x . . . . . . . add 8

That is, ...

  x = 8 -3 = 5 . . . . lesser x

  x = 8 +3 = 11 . . . greater x

3 0
2 years ago
hi im a kid named tyler uzing mi big broters acont to ask this qwestion. wats 46+13? tanks for the help
amm1812

Answer:

59

Step-by-step explanation:

ur welcome

6 0
3 years ago
Abes apples orchard plants both green apple trees and red apple trees this planting will include 21 red apple trees and 18 green
Xelga [282]

Answer:

The ratio of green apples to red apples is .

Step-by-step explanation:

Given,

Number of red apples = 21

Number of green apples = 18

We have to find out the ratio of green apples to red apples.

Solution,

For finding the ratio we have to divide the number of green apples to the number of red apples.

So, we can frame the above sentence as;

Ratio = number of green apples/number of red apples

Now substituting the values, we get;

Ratio= 18/21 = 6/7

Hence The ratio of green apples to red apples is . 6/7

4 0
2 years ago
One of the corners of a cube is sliced off. The resulting cross section will have a minimum of how many sides?
MakcuM [25]
3, because you cut a corner, you cut through where 3 sides meet.

3 sides
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP OVERDUE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 15 POINTS + BRAINLIEST!!!
Sliva [168]

Answer:is A

A) Molly walked 5 miles and Mary walked 15 miles last month. If Molly walks 3 miles per week and Mary walks 2 miles per week, how long will it be before Molly has walked more miles than Mary?

Step-by-step explanation:

<h3>An inequality can have more than one solution. The set of all solutions of an inequality is called the solution set. The symbol ≥/ means “is not greater than or equal to.” </h3>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I have to put spaces so delete the spaces ok
    15·1 answer
  • A rider sites on a motorcycle. the motorcycle has a mass of 237 kilograms The ride has a mass of 89 kilograms. What is the total
    15·1 answer
  • Find the measure of each indicated exterior angle
    15·1 answer
  • Animal researchers studying cows and horses conducted a two-sample t-test for a difference in means to investigate whther grazin
    8·1 answer
  • Which is the correct answer?​
    12·1 answer
  • Students are given 3 minutes to complete each multiple-choice question on a test and 8 minutes for each free-response question.
    10·2 answers
  • Solve for b: 4b + 8/ -2 = 10
    11·2 answers
  • I need help (x^2 +3) ÷ (x-1) ​
    6·1 answer
  • Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
    14·2 answers
  • Please help with maths question thank youu​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!