1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
3 years ago
5

the sum of a number and 9 is multiplied by -2 and the answer is 8 find the number. I know the answer is -5 i need a expression,

or equation. Any of them both HELP
Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]3 years ago
8 0
Y+9x-2=8
That's the answer because y=-5 as yku said so to make an equation yiu could use that and you already solved it so it's Y plus 9 multiplied by -2 is equal to 8 :)
You might be interested in
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
Name the property of equality that justifies: (I have to put question into an equation below because I can't get it in this ques
Rainbow [258]
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C "<span>Multiplication Property of Equality"</span>

I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
7 0
3 years ago
Mark and Don are planning to sell each other their marble collections at a garage sale. If Don has 1 more than 3 times the numbe
Volgvan

Answer: Mark has 28 marbles while Don has 85 marbles.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of marbles that Mark has.

Let y represent the number of marbles that Don has.

If Don has 1 more than 3 times the number of marbles Mark has, it means that

y = 3x + 1

The total number of marbles is 113. It means that

x + y = 113- - - - - - - - - - - - 1

Substituting y = 3x + 1 into equation 1, it becomes

x + 3x + 1 = 113

4x + 1 = 113

4x = 113 - 1 = 112

x = 112/4

x = 28

y = 3x + 1 = 3 × 28 + 1

y = 85

4 0
3 years ago
Ummmm<br> look in the comments
olga_2 [115]

Answer:help me with my questions

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A manufacturer of detergent claims that the contents of boxes sold weigh on average at least 20 ounces. The distribution of weig
jenyasd209 [6]

Answer:

z=\frac{19.87-20}{\frac{0.4}{\sqrt{25}}}=-1.625    

The p value for this case would be given by:

p_v =P(z  

Since the p value is higher than the significance level provided we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true mean is not significantly less than 20 ounces.

Step-by-step explanation:

Information provided

\bar X=19.87 represent the sample mean

\sigma=0.4 represent the population deviation

n=25 sample size  

\mu_o =68 represent the value that we want to test

\alpha=0.01 represent the significance level

z would represent the statistic

p_v represent the p value

Hypothesis to test

We want to test if the true mean is at least 20 ounces, the system of hypothesis would be:  

Null hypothesis:\mu \geq 20  

Alternative hypothesis:\mu < 20  

The statistic is given by:

z=\frac{\bar X-\mu_o}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}  (1)  

Replacing the info given we got:

z=\frac{19.87-20}{\frac{0.4}{\sqrt{25}}}=-1.625    

The p value for this case would be given by:

p_v =P(z  

Since the p value is higher than the significance level provided we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true mean is not significantly less than 20 ounces.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Forty-eight is what percent of 60
    10·2 answers
  • John and 2 friends are going out for pizza for lunch. They split one pizza and 3 large drinks. The pizza cost $12.00. They spend
    12·1 answer
  • How to simplify -16/12
    13·2 answers
  • The mean hourly wage for employees in goods-producing industries is currently $24.57 (Bureau of Labor Statistics website, April,
    5·1 answer
  • A train leaves the station at noon. the train is 180 miles from its destination at 12:45 pm and 90 miles from its destination at
    12·1 answer
  • In 2010 the population of Alaska was about 710,200. Whatvis this number written in word form?
    8·1 answer
  • A caterer is agrranging 72 ham sandwiche and 48 pimento cheese sandwiches on serving trays. He would like to arrange the sandwic
    13·1 answer
  • PLEASE HELLLLLP ME!!!!!!<br> Write the inequality for five times b plus 3 is at most 10
    9·2 answers
  • Which equivalent form of g(x)=2x^2-12x-54 is the best form to find the zeros of the function?
    5·1 answer
  • How many attemps you get everyday . what is the limit. its telling me you are out of answer for now
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!