1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
12

The construction cost for this road ha been estimated at $135 per linear foot. (1 mile = 5280 ft).

Mathematics
1 answer:
Mamont248 [21]3 years ago
8 0
T. Pitagora twice => new street = 2\sqrt{20} = 8.94 miles;
135*8.94 = 1206.9$;
You might be interested in
3 more than twice as many oranges equals 18
telo118 [61]
7.5 x 2 = 15 + 3 = 18
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
State of the given functions are inverses
bonufazy [111]

Answer:

1) They are not inverses

2) They are inverses

Step-by-step explanation:

We need to find the composition function between these functions to verify if these functions are inverses. If f[g(x)] and g[f(x)] are equal to x they are inverses.

<u>1)</u>

<u>Let's find f[g(x)] and simplify.</u>

f[g(x)]=\frac{1}{2}g(x)+\frac{3}{2}

f[g(x)]=\frac{1}{2}(4-\frac{3}{2}x)+\frac{3}{2}    

f[g(x)]=\frac{7}{2}-\frac{3}{4}x

As f[g(x)] is not equal to x, these functions are not inverses.

2)

<u>Let's find f[g(x)] and simplify.</u>

f[g(n)]=\frac{-16+(4n+16)}{4}

f[g(n)]=\frac{-16+4n+16}{4}

f[g(n)]=\frac{4n}{4}

f[g(n)]=n

Now, we need to find the other composition function g[f(x)]

<u>Let's find g[f(x)] and simplify.</u>

g[f(x)]=4(\frac{-16+n}{4})+16

g[f(x)]=-16+n+16

g[f(x)]=n

Therefore, as f[g(n)] = g[f(n)] = n, both functions are inverses.

I hope it helps you!  

3 0
2 years ago
This is so confusing...
Ainat [17]
It's less confusing if you only think about one of them at a time.

A).
Change the whole thing to all inches.
(Multiply the 8-ft by  12inches/foot.)
Then, when you have it all in one number of inches,
multiply that number of inches by  (2.54 centimeters/inch).

B).
1 ounce is the weight of 28.35 grams (on Earth).
Multiply the 300g by  (1 ounce / 28.35 g).

C).
Multiply the liters by (0.264 gallon/liter)
Multiply the km by (1 mile / 1.609 km).
Then you'll have a fraction that actually means
                 (a number of gallons) divided by (a number of miles).
Do the division, and you'll have the gallons per mile.

D).
The area of any rectangle is (length) times (width).
The area of this living room is (13-ft times 14-ft), and that's in square feet.
You know how much 1 square foot of carpet costs.
Just multiply that price by the number of square feet that you need.
6 0
3 years ago
How to write it’s inverse
seropon [69]
F(x) = sqrt(4-x)

You can get this by switching f(x) and x and then solving for f(x).
8 0
3 years ago
Taryn is shopping for a Christmas tree. At Home Depot the one she likes is $149.00 and she has a 15% off coupon. At Lowe's the o
Vitek1552 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

At home depot

Price of Christmas tree = $149.00

Discount = 15%

Amount discounted = 15% of $149

Amount discounted = 15/100 * $149

Amount discounted = 15 * 1.49

Amount discounted = $22.35

Amount she paid = $149-$22.35

Amount she paid = $126.65

At Lowe's:

Price of Christmas tree = $175.00

Discount = 260%

Amount discounted = 20% of $175

Amount discounted = 20/100 * $175

Amount discounted = 0.2 * 175

Amount discounted = $35

Amount she paid = $175-$35

Amount she paid at Lowe's = $140

<u><em>From the prices above, it can be seen that Home Depot has a better deal since the price after removing discount is lower than that of Lowe's.</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>Amount she will save will be $140 - $126.65 = $13.35</em></u>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • How to add fractions and subtract fraction then the reduce how do I reduce 23/24 11/24 -
    12·1 answer
  • What is (5) 7/3 equivalent to
    6·1 answer
  • I<br> 18, 18, 7, 18, 16, 7, 10, 18<br> 4)<br> Mean<br> Median<br> Mode
    9·1 answer
  • Given a bottle with a height vs. volume graph that is created as the bottle is consistently filled with liquid, describe the cor
    6·1 answer
  • D=?g/mL v=950mL m=95g
    8·1 answer
  • Please help need a 100
    15·1 answer
  • Which graph shows the solution to the inequality –0.5x ≤ 7.5? A number line going from negative 18 to negative 8. A closed circl
    11·2 answers
  • 1) A 60 cm length of wire is used to form a rectangle. The
    6·1 answer
  • How many quarts are in 3 gallons
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!