1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
9

The ratio of yard material to dresses is 8 to 3. There are 27 dresses. How many yards of material is needed?

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
6 0

htjh90tfrkuyl,iuy;gyoy

You might be interested in
Help me ill give branilyest
Luda [366]

Answer:

The unit price is the cost per unit of an item or the cost/price for each item.

1) <u>4$</u> per pound. By simplifying the proportion (constant ratio) between the cost, and the pounds of apples. 3 pounds of apples cost 12$ → 3/3 pounds of apples cost 12/3$ → 4 dollars for every pound.

2) <u>2$</u> per pound. By evaluating the rate of change (change in the y over x or dependent variable over independent) in the equation: y = <u>2</u>x. y is the cost in dollars, and x is the pounds of apples. So there are 2 pounds (weight) of apples for every dollar.

3) <u>3$</u> per pound. Given a graph with a y scaled by 3, and an x scaled by 1 with a graph y = x or 1 unit up for every unit right. This must be equivalent to y = 3x. Where y is labeled as the cost in dollars, and x as the weight in pounds. So there are 3 dollars for every pound of apples.

4) Store B. Because 2 is less than 3 which is less than 4.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At soccer practice, for every 5 minutes that Bob runs, e spends 20 minutes practicing dribbling. If Bob keeps the same ratio and
Kitty [74]

5/20=x/36

1/4=x/36

x=9

9 minutes.

8 0
3 years ago
A furniture store can spend no more than $5,000 on raw materials for recliners. The raw materials cost $5 per square foot of clo
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

The bottom one to the right. It only reaches 1000 and no higher

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seven times the sum of a number 9 and 2 equals .<br><br><br>WRITE AS AN EQUATION
kramer

Answer:

7×11=77

Step-by-step explanation:

7

9+2=11

7×11=77

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a circle with diameter 8cm? Round your answer to the nearest tenth. use pi= 3.14
hodyreva [135]

Answer:

50.2 square cm

Step-by-step explanation:

Diameter = 8 cm

Radius = 8/2 = 4 cm

area \: of \: circle = \pi {r}^{2}  \\  = 3.14 \times  {4}^{2}  \\  = 3.14 \times 16 \\  = 50.24 \:  {cm}^{2}  \\  = 50.2 \:  {cm}^{2}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the quotient of 55.328 ÷ 3.8?
    6·1 answer
  • Consider the exponential function f(x) = (15x). What is the value of the growth factor of the function
    7·2 answers
  • What are the values of x and y in the matrix equation below? (PICTURED)
    13·2 answers
  • What does the constant of the polynomial expression 14x squared plus 37x plus 5 represent?
    6·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLEASE
    13·1 answer
  • A menu offers a choice of 2 ​salads, 6 main​ dishes, and 5 desserts. How many different meals consisting of one​ salad, one main
    15·2 answers
  • A hyperbola has vertices (5,0) and (-5,0). Its
    15·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Heeeeeeeeeeeeeeeeelp
    8·1 answer
  • 4. Write the equation that describes the line in slope-intercept form.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!