1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
3 years ago
11

Simplify the expression. -8y + 5 + 2y

Mathematics
2 answers:
Novosadov [1.4K]3 years ago
6 0

Answer:

-6y + 5

Step-by-step explanation:

-8y + 5 + 2y

-8y + 2y = -6y

-6y + 5

DedPeter [7]3 years ago
4 0

Answer:

-6y + 5

Step-by-step explanation:

To simplify this we are going to have to combine like terms.

There are two terms with the variable y. Let's add their coefficients to combine them.

-8y + 2y = -6y

Now, we can replace those two terms with the term -6y.

The new simplified expression is -6y + 5

You might be interested in
If Ben eats 2/5 of a packet of crisps everyday. how much will he eat in 30 days?
Setler79 [48]
Ben wouod eat 60/120 a day
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please please ASAP
marissa [1.9K]

Answer:

22.4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student is running a 5-kilometer race. He runs 1 kilometer every 3 minutes. Select the function that describes his distance fr
Phantasy [73]
D = distance from finish line

D= 5 - 1/3x 

Distance from the finish line is equal to the distance of the start line from the finish line, minus one third of a km times the number of minutes hes been running.

using given variables; D= 5 - 1/3*3
D=5-3/3
D=5-1
D=4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you convert 94 degrees Fahrenheit to Celsius?
IrinaK [193]
C = 5/9(F - 32) = 5/9(94 - 32) = 5/9(62) = 34 4/9 C
7 0
3 years ago
18. The sum of 'l6, /3, and 'Is is
lys-0071 [83]

Answer:

wn work

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I really need help with this right now :(
    10·1 answer
  • I need help class almost over
    10·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • Help :(
    7·1 answer
  • Solve 2(2 - x) less than or equal to -3x - 2 for x
    11·2 answers
  • The distribution of weights of United States pennies is approximately normal with a mean of 2.5 grams and a standard deviation o
    9·1 answer
  • Monica bought 2 drinks and 3 bags of popcorn for $22. Her dad bought 4 drinks for $20. How much is each drink and bag of popcorn
    14·2 answers
  • 8. Make a prediction for a resting heart rate after 6 hours of
    13·2 answers
  • 3. A florist sells large floral arrangements for $60 each. Small floral arrangements sell for $15 each. Jenna is buying 2 large
    10·2 answers
  • Can someone help me out with the answer please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!