1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artist 52 [7]
3 years ago
9

Kierra purchase candy from the bulk section. The equation c=0.99p represents the cost of the candy per pound. What is the unit r

ate for the cost of the candy?
Mathematics
2 answers:
Travka [436]3 years ago
4 0
The unit rate would be $0. 99 or 99cents per pound of candy. The equation dissected is, candy = $0.99 • lbs (pounds), and for each pound of candy bought you have to pay 99 cents.

Hope this helped!
Colt1911 [192]3 years ago
3 0

Answer:

The answer would be 0.99/1 pound

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Mrs.Davis bought 6 pounds of grapes for 18 dallors at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost
harkovskaia [24]

Answer:

Cost of 72 ounces of grapes is $13.5


Step-by-step explanation:

In order to solve his problem, we first need to get all the values in the same units.

  1 pound = 16 ounces

∴ 6 pounds= 16×6 = 96 ounces

Now by unitary method, we solve the question as follows:

price of 96 ounces of grapes = $ 18

price of 1 ounce of grapes = $ (18÷96)

∴ price of 72 ounces of grapes = $ [(18÷96)×72]

= (0.1875×72) =  $ 13.5

4 0
3 years ago
The students in Ms. Lorenzo’s class collected the following numbers of bottle caps:
gladu [14]
I am not sure how to show you how to do a dot plot on this website, but to see how to do a dot plot

b) Put everything in order and find the middle
10, 10, 10, 20, 30, 30, 30, 30, 40, 50, 50, 50, 60, 60, 70, 70, 2040
                                             ^^
So 40 is in the middle, making it the median

c) Add all of the values together and divide by the total number of values.
10 + 10 + 10 + 20 + 30 + 30 + 30 + 30 + 40 + 50 + 50 + 50 + 60 + 60 + 70 + 70 + 2040 = 2660
2660 / 17 = 156.5
5 0
2 years ago
Someone please help
KIM [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Exponential function representing final amount with compound interest compounded continuously,

A=Pe^{rt}

Here, A = Final amount

P = principal amount

r = Rate of interest

t = Duration of investment

For P = $9600

r = 6%

A = 2 × 9600 = $19200

By substituting these values in the formula,

19200=9600(e)^{0.06\times t}

2=e^{0.06t}

ln(2)=ln(e^{0.06t})

ln(2) = 0.06t

t = \frac{0.693147}{0.06}

t = 11.55245

t ≈ 11.5525 years

Any amount will get doubled (with the same rate of interest and duration of investment) in the same time.

Therefore, $960000 will get doubled in 11.5525 years.

6 0
3 years ago
Help plz nd thank you<br> (true or false questions)<br> 1.) -19-2+54&lt;12x97+-40<br> 2.) x+1=1+x
Anastaziya [24]
Number one is 33 < 1118 so true and number two is infinite solutions so it would be true as well
6 0
3 years ago
1) the entrance way to the presidio is a rectangle topped by a half circle arch that is 3.2m wide. If the ratio of the area of t
alexandr402 [8]
The answer to the height of the thing is 4.2
6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the are of this triangle? How do you find the area if you don’t know the height to use A=1/2(b) x h
    6·1 answer
  • What is the awnser for this please help
    7·1 answer
  • What is the rational number equivalent to 1.28? The 1.28 has a line above the 28
    9·1 answer
  • Translate 3 toothpicks and the eye to make the fish swim the other way, show the translation vectors each translation.
    12·1 answer
  • First equation x-y=8<br> second equation x+y=6
    11·1 answer
  • if you have an accurate, complete scale drawing and the scale, which measurements of the objects of the drawing can you find
    7·1 answer
  • Given ∠2 and ∠4 are vertical angles.<br> Prove ∠2 ≅ ∠4
    10·1 answer
  • A boat costs $11850 and decreases in value by 10% per year how much will the boat be worth after 8 years
    8·2 answers
  • Andre is painting the recreation center as part of a volunteer project. The game
    13·1 answer
  • Brayden is going to an amusement park. The price of admission into the park is $35,
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!