1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
3 years ago
11

Find the value of a in the diagram of the right triangle. Round to the nearest tenth.

Mathematics
1 answer:
fiasKO [112]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is the option B

a=24.2\ in

Step-by-step explanation:

we know that

In the right triangle of the figure

sin(27\°)=\frac{11}{a}

Solve for a

a=\frac{11}{sin(27\°)}

a=24.2\ in

You might be interested in
at the bead shop, there are 25 rows of beads. if there are 320 beads in each row, how many beads are in the shop?
ruslelena [56]
 The answer is 25×320=8,000
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the sum of the arithmetic sequence.<br><br>-10, -7, -4, -1, 2, 5, 8​
Tema [17]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A train is traveling at a constant speed. The diagram represents the train's distance and time. What is the speed of the train?
Over [174]
240÷6=40 so the answer would be "The train is traveling 40 miles per hour."
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me on question. 5
Volgvan
Because he was wrong
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
HELP! E
mestny [16]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Multiplying 49 by 1/7 in the inverse operation of dividing it by 7, so they will both get the correct answer.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A first number plus twice a second number is 88. twice the first number plus the second totals 3131. find the numbers.
    11·1 answer
  • Complete the square to solve the equation below check all that apply x^2+8x-2=18
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ME OUT THIS IS SO HARD
    5·1 answer
  • How much do a red pepper weight in grams
    7·2 answers
  • How to graph exponential function<br><br> y=6^x-4
    8·1 answer
  • An instructional video is 1.8 minutes long. How long is the video in seconds? How long is it in hours?
    9·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • Which enequality describes this grpah?​
    6·2 answers
  • Please help i have an F in math
    8·2 answers
  • Please Help
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!