1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina18 [472]
3 years ago
12

Sanja made a hole-in-one on the sixth hole of miniature golf 8 times and missed it 4 times. If Sanja attempts 24 more holes-in-o

ne, how many should she expect to make successfully?
Mathematics
2 answers:
hram777 [196]3 years ago
7 0

Answer:

16 holes in ones

Step-by-step explanation:

I just did the guiz and got that one right

Ivanshal [37]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is 16

You might be interested in
A plot of land is valued at $18,000.Land tax is charged at the rate of 0.70 per $100. What is the total amount of tax paid for t
Vladimir [108]

Answer:

<em>The total amount of tax paid for the land was $126</em>

Step-by-step explanation:

<u>Proportions</u>

The land tax charged is 0.7 per each $100 of the land value. For easy calculations, we find the ratio or proportion to be applied to the value of the land as:

0.7 / 100 =0.007

This factor can be used to obtain the tax charged for a given value of the land.

The plot of land of the question is valued at $18,000.

The tax charged is, then:

0.007*18,000 = 126

The total amount of tax paid for the land was $126

8 0
3 years ago
A store has apples on sale for $14.00 for 4 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $56.0
Serggg [28]

Answer:

51.2 apples, but obviously you can't do that, so i think the answer would be 51 apples

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If the length of a rectangle is 12 ft. and its area is 84 sq. ft., find the width of the rectangle.
Ket [755]
Area = LxW
84 = 12 x x
84/12 = 7
7 0
4 years ago
Four ounces of oregano and 2 ounces of garlic powder are mixed to create a poultry seasoning. Oregano costs $4 per ounce, and ga
Dovator [93]

Answer:

y = $6

Step-by-step explanation:

In the image below, the table of your question is attached

Based on the information presented in the table.

1 ounce of oregano costs $4

Because there are 4 ounces, this means that

x = 4*($4) = $16

1 ounce of garlic powder $3

Because there are 2 ounces, this means that

y = 2*($3) = $6

Total cost of the ingredients  =  x+y = 22 $

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHATS THE EQUATION &amp; TELL HOW YOU GOT IT !!
Sav [38]

Answer: (7x - 2) + (4x) + (5x - 10) = 180

Explanation: The sum of all angles in a triangle is 180º, so you need to make all the angles in the triangle equal to 180º when writing an equation.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of the expression –12 – 3 + 9?
    12·1 answer
  • Solve this inequality: 3b – 7 &lt; 32
    14·2 answers
  • How to solve this linear system of equations?
    10·1 answer
  • Which number, when rounded to the nearest whole number and to the nearest tenth, rounds to the same value?
    9·1 answer
  • 0.74 is greater or less than 0.79
    5·1 answer
  • Please help! 10 points
    14·2 answers
  • Greg has a bag of beads that contains 16 black, 20 red, and 4 white beads. he randomly picks a bead, places it back into the bag
    8·1 answer
  • Suppose that a loan of $8000 is given at an interest rate of 16% compounded each year.
    7·1 answer
  • What is 1/4 of £48 Please can someone help me pleasssss
    15·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED THIS TODAY!!​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!