<span>Number part = <span>3.3 </span></span>and
<span>Exponent part = -7</span>
<span>3.3*<span>10<span>−7</span></span></span>
Answer:
x=9
Step-by-step explanation:
because I asked my in-collage brother who told me
<h2>*<u><em>THIS USER HAS BEEN VERIFIED AND ACCEPTED AS AN OFFICIAL BRAINLY© USER, ALLOWING THAT YOU GOT LUCKY FOR HAVING A PRO ANSWER THIS QUESTION*</em></u></h2>
N(1/5) = (2/15)
divide both sides by (1/5)
n = (2/15)/(1/5)
to divide fractions, cross multiply, e.g. (2*5)/(15*1) = 10/15
n = 10/15 = 2/3 or 0.666666.
Answer:
I think it's 2
Step-by-step explanation:
It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"
The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"
In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.
7 padlocks : $23.80
7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7
1 padlock : $3.40
We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock