Part A :
So the two sides are equivalent,

Solve for x and get 3.
~~
Answer : x = 3
~~
Part B :
To find JM, simply substitute x for 3 and solve,


~^
Answer : JM = 9
~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
since it's hitting 3 on the x axis and just goes up and down where 3 is, all the points have an x of 3 and nothing else. making the equation x = 3
No, she will not have enough. If you estimate the amount of money it will cost for the turkey sandwich and the large drink, it will cost about $7. She will only have $6.25 after admission costs.
If you simplify, the first step is to Multiple -1 by the -2 and - 2 In the parenthesis.
Which will give you -3 + 2 + 2
Then you add them together. Then solve 4 -3 = 1
Answer:
$3.36
Step-by-step explanation:
What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?
$0.84
---------- = $3.36
0.25 lb