1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
2 years ago
15

How do you do fraction ,like 20 on top line then 30 on bottom ,I was bad art math sorry please explaine to my daughter so she ca

n finish home work thanks.
Mathematics
2 answers:
telo118 [61]2 years ago
8 0
Alright, so since I don't have an example question, I will make one up. 

there are 8 coins in total. there are 6 dimes. What is the fraction of dimes to coins. 

you would put the amount of dimes on the top and the total on the bottom.

Answer: 6/8 which can be simplified to 3/4

Or another Example:

There are 12 pieces in the pizza. Billy took 4. what is the fraction of the slices left.

it would be 4-12= 8

Answer: 8/12 which can be simplified to 4/6 and then to 2/3

Hope that helped.
svet-max [94.6K]2 years ago
6 0

Answer:

20/30 is = to 1 10/30

Step-by-step explanation:

because 20 go in to 30 1 time and the left over is 10 and you keep the botom number the same 1 10/30

You might be interested in
What is the value of x for part A and part B
GuDViN [60]
Part A :

So the two sides are equivalent,

9x - 18 = 3x

Solve for x and get 3.

~~

Answer : x = 3

~~

Part B :

To find JM, simply substitute x for 3 and solve,

9(3) - 18
27 - 18 = 9
~^

Answer : JM = 9

~~

I hope that helps you out!!

Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!

~Zoey

5 0
2 years ago
Please help ill mark brainliest
posledela

Answer:

x = 3

Step-by-step explanation:

since it's hitting 3 on the x axis and just goes up and down where 3 is, all the points have an x of 3 and nothing else. making the equation x = 3

7 0
2 years ago
PLEASE helpp me in my homework plsssssss
7nadin3 [17]
No, she will not have enough. If you estimate the amount of money it will cost for the turkey sandwich and the large drink, it will cost about $7. She will only have $6.25 after admission costs.
3 0
3 years ago
Simplify to create an equivalent<br> expression.<br> - 3- (-2 – 2)
True [87]
If you simplify, the first step is to Multiple -1 by the -2 and - 2 In the parenthesis.
Which will give you -3 + 2 + 2
Then you add them together. Then solve 4 -3 = 1
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of PATATO salad. how much does one pound cost?
laila [671]

Answer:

$3.36

Step-by-step explanation:

What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?

$0.84

---------- = $3.36

0.25 lb

4 0
3 years ago
Other questions:
  • One pump can drain a pool in 8 minutes. when a second pump is also used, the pool only takes 2 minutes to drain. how long would
    7·1 answer
  • To find the height of a mountain, surveyors often find the angle of elevation to the top from two points at the same altitude a
    11·1 answer
  • Can you rewrite 68/7 as a mixed number
    13·2 answers
  • Factor completely x2 + 20x + 99​
    14·1 answer
  • ³√3000- ³√375 simplify​
    8·2 answers
  • There’s a cat stuck in a 12-foot-tall tree near the Art Museum! Jae has a 13-foot ladder. How far should the ladder be from the
    12·1 answer
  • Identify the slope in -4x+3y=26​
    6·2 answers
  • Four spheres of radius 6 cm just fit inside a cylinder.
    7·1 answer
  • Please help me i would appreciate it greatly
    5·2 answers
  • The clock below shows what time mason mom drops him off for practice . what time did mason mom drop him off
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!