Answer:
0.67
Explanation:
Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.
If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.
Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67
I hope my answer helps you
Answer:
Cost of land= 564,500
Explanation:
Cost of land = Purchase price - Salvage + Demolition cost + Land preparation
= 540,000 - 22,000 + 39,000 + 7,500
= 564,500
Answer:
the amount that company should record the land is $97,600
Explanation:
The computation of the amount that company should record the land is shown below:
The Amount should be recorded for land is
= Purchase price + Commission + Property tax paid on behalf of seller + Title insurance
= $82,000 + $8,000 + $5,400 + $2,200
= $97,600
hence, the amount that company should record the land is $97,600
Answer:
The right to own private property.
Explanation:
A property right is the exclusive or sole authority which determines the legal ownership of resources and how these resources are to be used, whether by individuals or government.
Hence, when property rights are well defined and markets are competitive, the market equilibrium is consistent with economic efficiency.
This ultimately implies that, when the ownership of resources are well defined and markets are competitive, all benefits from trade between the consumers and producers of goods and services has been maximized, and each units creating more benefit to the consumers than cost have been produced in the economy.
In this scenario, Patrick lives in a nation whose government embraces capitalism. He owns his own home and car, as well as his own business and building. Patrick maintains ownership due to the right to own private property.