1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AfilCa [17]
2 years ago
9

The point that is needed?

Mathematics
1 answer:
ss7ja [257]2 years ago
8 0
(12, 33) Are The Points
You might be interested in
A cab charges $1.50 for the first mile and $0.50 for each additional mile. Write and solve an inequality to determine how many m
Nimfa-mama [501]
1.50 + 0.50x < 25 ; x < 47 miles     3rd option in the choices.
3 0
3 years ago
The equation |2x-8|+3= 5 has 2 solutions. These
Serggg [28]

Answer:  x=8  x=0

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
0.06 multiplied by 200
horrorfan [7]
Your answer would be 12
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each lap around the track is 400 meters. How many meters does someone run if they run 2 laps?
Katena32 [7]

Answer:800 meters

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many real roots does the function
icang [17]

Answer:

Option C is correct i.e. 2.

Step-by-step explanation:

Given the function is f(x) = x² +8x -2.

We can compare it with general quadratic expression i.e. ax² +bx +c.

Then a = 1, b = 8, c = -2.

We can find the number of real root by finding discriminant of the equation ax² +bx +c =0 as follows:-

D = b² -4ac

D = 8² -4*1*-2

D = 64 +8

D = 72.

When D is a positive value, then we have two real roots of the equation.

Hence, option C is correct i.e. 2.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Mrs. Varner deposited q dollars in a bank account that has been earning annual interest. The total value of the account is based
    10·2 answers
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • How milliliters are equivalent to 2.7
    6·2 answers
  • Simplify. Write the expression using only positive exponents.<br> m^−2 times n^3
    10·2 answers
  • Write how you would use numbers to investigate each object
    14·1 answer
  • Find the values of x and y.
    15·1 answer
  • Multiply(2.3 x 10 -5) (3.1 x 10 12)
    12·1 answer
  • Each envelope in the class contains the same number of triangles and quadrilaterals. Write an expression that
    9·1 answer
  • Micah wants to buy a new guitar with his debit card. Which statement is probably true?
    10·1 answer
  • Write an equation of the line that is perpendicular to y=-3x+1 and passes through point (5,3).
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!