1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
3 years ago
13

Please help quickly I’m being timed

Mathematics
1 answer:
ollegr [7]3 years ago
4 0
It’s a
Distribute the exponent to each term, then move your negative exponents to the opposite side then simplify.
You might be interested in
Can someone please help me fill in the answer in the bottom.​
Julli [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

1) Initial water level = 30 feet

2) Rate of change = (30 - 25) / (0 - 1) = 5/(-1) = -5

5ft  per hour

3) y-intercept = 30

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The function f(x) = x3 – 7x + bis shown in the figure.<br> 15+
Anna007 [38]

Answer:

The correct answer is

(x + 2) (x + 1) (x - 3)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The base of an aquarium with given volume V is made of slate and the sides are made of glass. If slate costs five times as much
Y_Kistochka [10]

Answer:

x = ∛ 2*V/5  

y = ∛ 2*V/5

h  = V/ ∛ 4*V²/25

Step-by-step explanation:

Dimensions of the aquarium base is  x*y

We call c₁ cost per unit area of the sides, then cost per unit area of slate is equal 5c₁.

let call h the height of the aquarium then volume of the aquarium is:

V = x*y*h      where   h =  V / x*y

As the base is a rectangular one there are 2 sides x*h .  and 2 sides  y*h

According to this:

Ct (cost of aquarium )  = cost of the base  + cost of the sides

cₐ  ( cost of the base) = 5*c₁*x*y

c₆ (cost of the sides ) = c₁*2*x*h   +   c₁*2*y*h

C(t)  =  5*c₁*x*y +2* c₁*x* V/x*y  +  2* c₁*y* V/x*y    or

C(t)  =  5*c₁*x*y  + 2*c₁*V/y   *2*c₁* V/x

Taking partial derivatives en x and y we have:

C´(x)  =  5*c₁*y - 2*c₁*V/x²

C´(y)  =  5*c₁*x - 2*c₁*V/y²

C´(x)  = C´(y)        ⇒  5*c₁*y - 2*c₁*V/x²  =   5*c₁*x - 2*c₁*V/y²

or    5*y - 2*V/x²  =   5*x - 2*V/y²

(5*y*x² - 2*V)/x²  = ( 5*y²x - 2*V) /y²

(5*y*x² - 2*V)*y²  = ( 5*y²x - 2*V)*x²

5*y³*x² - 2*V*y²  =  5*y²x³  - 2*V*x²

5*y³*x² - 5*y²x³  =  2*V * ( y² - x²)

by symmetry  x =  y

Then using x = y  and plugging that value on the derivatives

C´(x) =  5*c₁*y - 2*c₁*V/x²

C´(x) =  5*c₁*x - 2*c₁*V/x²

C´(x) = 0          ⇒     5*c₁*x - 2*c₁*V/x²  = 0

5*x  - 2*V/x² = 0      ⇒  5*x³ - 2*V = 0   ⇒   5*x³  = 2*V  ⇒ x³ = 2*V/5

x = ∛ 2*V/5       and   y = ∛ 2*V/5    and   h  =  V/ x*y    h  = V/ ∛ 4*V²/25

7 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Work out the volume of this sphere?
Elina [12.6K]

Answer:

434.9

Step-by-step explanation:

\frac{4}{3} × π (4.7)²

434.893

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following are good ideas to use when gathering your resources? Check all that apply
    14·2 answers
  • I need help on my math homework plzz help plzzz
    12·1 answer
  • One student ate 3/20 of all candies and another 1.2 lb. The second student ate 3/5 of the candies and the remaining 0.3 lb. What
    5·1 answer
  • A library has 9,000 books. During renovations, the library wants to pack them into boxes that hold 10 books each. How many boxes
    6·2 answers
  • In VWX the measure of
    7·1 answer
  • Pls help ASAP!!!!!!<br> I will cash app
    6·2 answers
  • Solve this system of equations.<br><br><br><br> {3x+4y=36y=−12x+8
    13·1 answer
  • - The taxi company charges $0.75 per mile
    14·1 answer
  • What is the least common denominator of 1/8 5/12 + 718<br>A) 216<br>B) 108<br>C) 72<br>D) 48​
    6·2 answers
  • The price of an item has dropped to $34 today. Yesterday it was $40. Find the percentage decrease.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!