1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Akimi4 [234]
3 years ago
9

Fragment Company is a wholesaler that sells merchandise in large quantities. Its catalog indicates a list price of $300 per unit

on a particular product and a 40% trade discount is offered for quantity purchases of 50 units or more. The cost of shipping the merchandise is $7 per unit under terms FOB shipping point. If a customer purchases 100 units of this product, what is the amount of sales revenue that Fragment will record from this sale
Business
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
4 0

Answer:

Recognized Sales Value = $18,000

Explanation:

Fragment company selling Price is $300/Unit

40% trade discount is offered for purchases of 50 units and more. That is, $300 x 40% = $120.

This implies anyone buying 50 or more will pay only $180/Unit ($300 - $120)

Customer Purchased 100 units

Sales terms is FOB, which implies Fragment is responsible for transportation costs of the products from his warehouse to the Port of Shipment including loading onto the ship. The Buyer will be responsible for Marine Freight expense, Insurance, Off-loading and shipment to his own warehouse

The $7 Per Unit indicated will account for inland transport to Port of shipment

Recognized Sales  =  100 units x $180 = $18,000

Cost of Haulage (Carriage outwards) is $7 x 100 units = $700

You might be interested in
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
3 years ago
The total interest that accumulates over time on both the principle money deposited and accumulating interest in an interest-bea
Brrunno [24]

Answer:

coumpobd interest

Explanation:

because over time on both the principle money deposited and accumulating interest in an interest-bearing savings account

3 0
2 years ago
Jasper is interested in making a lot of money. He is a very good salesperson. People tell him he could sell sand in the Sahara D
den301095 [7]

Answer:

b its b  because it says he works hard and he is willing to get a good salary

3 0
3 years ago
1. Production in insurance refers to the policies they produce: * True or False?
frosja888 [35]

Answer:

false

Explanation:

8 0
2 years ago
A decision-making process that compares how much time and effort would be invested in providing assistance to the perceived rewa
Sav [38]

Answer:

The correct answer to the following question will be "Cost-benefit analysis".

Explanation:

The cost-benefit analysis also referred to as Benefit-cost analysis, is a strategic approach to evaluating the weaknesses and strengths of approaches used only to define solutions that provide the best strategy for generating advantages while retaining costs.

This can be used to assess implemented or future actions or to measure the benefit of decision, initiative or program costs.

Therefore, this will be the right answer.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these describes installment loans
    15·2 answers
  • Velocity, a consulting firm, enters into a contract to help Burger Boy, a fast-food restaurant, design a marketing strategy to c
    14·1 answer
  • Suppose that you just purchased 150 shares of XYZ stock for $60 per share. a. If the initial margin requirement is 71.00%, how m
    9·1 answer
  • Mallory Furniture buys two products for resale: big shelves (B) and medium shelves (M). Each big shelf costs $500 and requires 1
    10·1 answer
  • A product with an MSRP of CNY 15.00 has a promotion allowance of 15%. How much will the distributor receive in promotion allowan
    9·1 answer
  • Newspaper vending machines are often built so that customers can pay to lift a door and take a paper off a pile of daily newspap
    9·1 answer
  • The amount of risk that will remain in a portfolio depends on the degree to which the stocks are exposed to:______
    5·1 answer
  • Peter Company acquired 75 percent of Sally Company on January 1, 2019 for $712,500. During 2019, Sally purchased inventory for $
    15·1 answer
  • 1. The types of businesses that can operate in a community are regulated by local
    12·1 answer
  • Roger is almost done with his feasibility study and is concerned about the financing. Up until this point, he has been operating
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!