1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
7

If there are 2.54 centimeters in 1 inch how many centmeters are in 10 inches

Mathematics
2 answers:
shepuryov [24]3 years ago
4 0

2.54 x 10 = 25.4

please give e brainliest please

Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
3 0
25.4 cm. Multiply 2.54 by 10
You might be interested in
5th grade math. correct answer will be marked brainliest
eduard

Answer: How are we going to point it?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Are the numbers in front of either the x or y variables
Contact [7]
The answer is in the picture .:...

6 0
2 years ago
It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?<br> Your answer
Marrrta [24]
The unit rate means we need to find it per one soda can. So, 32/32 is one. We do the same to $3.99. $3.99/32 is about 13 cents.

Unit rate is: 13 cents per soda can
6 0
2 years ago
5. 20 yards how many meters show work<br>​
Gnoma [55]

Answer:

18.288 meters = 20 yards to be approximate

(or 18 meters if you round)

Hope this helps:)

3 0
2 years ago
Find the coordinates of the image of M(−1, 5) after the translation (x, y)→(x+3, y−2).
kirza4 [7]
M’(2, 3)

Work:
x: -1 + 3 = 2
y: 5 - 2 = 3
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please Please Help Me In These Questions: 1-5!!!!! I Give Thanks!!!! Graph, Table, and the Questions are included.
    14·1 answer
  • I’m which place should you put the first digit in the quotient in division
    7·1 answer
  • Marco missed 4 questions on the test but answered 75% of the questions correctly.How many questions were on the test?
    7·1 answer
  • Help please!! i will give thanks and brainilest !
    13·1 answer
  • Find the slope and y intercept of y=-4x
    8·2 answers
  • Someone plz help what would this be
    15·1 answer
  • If the difference (3x ^ 2 - 2x + 5) - (x ^ 2 + 3x - 2) is multiplied by 3x ^ 2 , what is the result, written in standard form?
    15·1 answer
  • Uncle Sam sells cups at a shop. For every cup he sells, he collects 20% of the price of the cup. For every 10 cups that he sells
    12·1 answer
  • Sam bought a teddy bear for $3.75 and a stuffed unicorn for $7.50. He gave the cashier $20. How much change did he receive? *
    10·1 answer
  • How much will the person pay for 5.6 pounds of bananas at a price of $ 1.17 per pound
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!