Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Answer:
sorry I can't help you. ...............
Step-by-step explanation:
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
y + 11 = –2(x + 1.5)
y=mx+b
multiply the bracket by -2
(-2)(x)=-2x
(-2)(1.5)=-3
y+11=-2x-3
move +11 to the other side
sign changes from +11 to -11
y+11-11=-2x-3-11
y=-2x-14
m is also the slope
b= y-intercept
Answer:
y-intercept=-14