1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inga [223]
3 years ago
14

What's the prime factor of 92 ?

Mathematics
2 answers:
mariarad [96]3 years ago
8 0
Prime factors are multiplying numbers that cannot be divided into smaller numbers.
Let's break down 92.
Divide 92 by 2.
2 x 46.
We can still break this down.
Divide 46 by 2.
2 x 2 x 23.
This is your prime factorization of 92.
I hope this helps!
Jlenok [28]3 years ago
7 0
92 is not a prime number and that's why this is really easy...

The answer is 2^2 × 23
You ask how
92 could be broken down in 46 by dividing it by 2 and if we divide it from 2 again we will get 23.

If you want to check you can try like this...

2^2 × 23
2^2 is 4
and 4 × 23 = 92

Did you get it I hope it helped
You might be interested in
What is the answer to Envelopes are sold in packages of 5o There are 4 large envelopes in each package. How many large envelopes
trasher [3.6K]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

there are 4 in a pack of 50.

200/50=4.

4x4=16.

8 0
3 years ago
Sally, Sue and Sara are friends. Sue's age is twice Sally's age. Sara is 1 year younger than Sue. The
sergiy2304 [10]
Sue = 2 Sally
Sara = Sue - 1
= (2Sally) - 1
Sally + Sue + Sara = 49
Sally + 2 Sally + 2 Sally - 1 = 49
5 Sally = 49 + 1
5 Sally = 50
Sally = 10
Sue = 20
Sara = 19
3 0
3 years ago
Which answer is the most reasonable estimation? Mike is driving a total of 100 miles. He drove 23 miles before stopping at a gas
Margarita [4]
The answer is A because if you subtract 100-23-58 you get 19 then you simplify it

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for $240 for 4 days
torisob [31]
The unit rate for $240 per 4 days is $60 per 1 day.
To get a unit rate you must simplify the rate down to $X per 1 day.
To get 4 days down to 1 day you must divide 4 by 4.
Doing the same to the other side you divide 240 by 4.
So now you have $60 per 1 day.
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
There are four paths from the cabin to the lake. How many ways can you walk from the cabin to the lake and back?
Vsevolod [243]
You can take four ways


3 0
3 years ago
Other questions:
  • A hyperbola is the set of all points in a plane such that the absolute value of the difference of the distances from two fixed p
    9·1 answer
  • If f(x)=4x^2+1 and g(x) =x^2-5 find (f-g)(x)
    10·1 answer
  • Please break down this problem 4x^3+103=0
    14·1 answer
  • Suppose a parabola has vertex (5, –3) and also passes through the point (6, 1). Write the equation of the parabola in vertex for
    7·1 answer
  • Help me out it’s due today!!!
    15·1 answer
  • Solve. 5 + 2(x + 1) = 2x
    12·1 answer
  • -2/3m=-12 can anyone explain in words?
    11·1 answer
  • The set of ordered pairs in the mapping below can be described as which of the following?
    8·1 answer
  • Find the first five terms of the sequence defined below, where n represents the position of a
    6·2 answers
  • WHAT IS THE DECIMAL FORM FOR 7 x 10 + 9 x (1/10) + 2 x (1/100) + 5 x (1/000)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!