In this question, you're trying to figure out what property is being represented.
Your answer would be the Distributive Property
This is your answer because as you can see, you are "distributing" the 2 to the variables inside the parenthesis.
When you distribute the number, you would be multiplying, in which in this case there is multiplication.
Therefore, Distributive property would be the correct answer.
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
$2.44/gal
Explanation:
$58.56/24gallon/
Answer:
4 and -7
Step-by-step explanation:
a coefficient is a number that is being multiplied with a variable (ex:5a) in this case the coefficients are 4 and -7
Supplementary angles add up to 180 degrees more than the other, you can formulate an equation 180=(100+x)+x80=2x so, x=40 the other angle is 100 degrees more. So, the angle lengths are 40 and 140 degrees.