1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
3 years ago
10

What is 1.75 divided by 5.25

Mathematics
2 answers:
olya-2409 [2.1K]3 years ago
8 0

Answer:

0.33333333333

1.75 / 5.25 equals: 0.33333333333

Step-by-step explanation:

Diano4ka-milaya [45]3 years ago
3 0

Answer:

0.333333333

Step-by-step explanation: its goes on forever never stopping

You might be interested in
The equation 2(5+7) = (2•5) + (2•7) illustrates what property?
wel

In this question, you're trying to figure out what property is being represented.

Your answer would be the Distributive Property

This is your answer because as you can see, you are "distributing" the 2 to the variables inside the parenthesis.

When you distribute the number, you would be multiplying, in which in this case there is multiplication.

Therefore, Distributive property would be the correct answer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Jamarius just filled up his SUV for $58.56. If he put 24 gallons of gas in the tank, what was the cost per gallon?
Kazeer [188]
Answer:

$2.44/gal

Explanation:

$58.56/24gallon/
6 0
2 years ago
What are the coefficients in the expression 4x - 7y + 5 ?
3241004551 [841]

Answer:

4 and -7

Step-by-step explanation:

a coefficient is a number that is being multiplied with a variable (ex:5a) in this case the coefficients are 4 and -7

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
An angle measures 90° less than the measure of a supplementary angle. What is the measure of each angle?
Vanyuwa [196]
Supplementary angles add up to 180 degrees more than the other, you can formulate an equation 180=(100+x)+x80=2x so, x=40 the other angle is 100 degrees more. So, the angle lengths are 40 and 140 degrees.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • a recipe calls for a tatol of 3 2/3 cups of flour and sugar. the recipe calls for 1/4 cups of sugar, how much flour is needed?
    13·1 answer
  • Johnny has $12 less than Sarah. Sarah has $35 less than Carla. In total, they have $143. How much money does each of them have?
    10·1 answer
  • Please help me!!!
    7·1 answer
  • A sample is taken from all college freshman . Right-handed students are excluded.what is this an example of?
    11·1 answer
  • What is 9^2÷(2+1)×30-3^3
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to -2(5x-0.75)
    14·2 answers
  • Given: angle 1= angle 2<br>If AB=10,AC=6,and BC=6, find AD.<br><br>A.5<br>B.15<br>C.10​
    14·1 answer
  • Will give brainliest :)
    5·1 answer
  • State that the triangles in each pair of similar. If so, complete the similarity statement, and find the scale factor for each o
    14·2 answers
  • X-5 = 0 what is the real roots?<br><br>​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!