1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
3 years ago
9

2/7 divided by 7/6 brainlyest on the line

Mathematics
1 answer:
raketka [301]3 years ago
6 0
12/49! hope this helps!
You might be interested in
Pippi sold ten more cups of lemonade that cups of iced tea. She sold 120 cups in all. How many cups of lemonade did she sell?
Kamila [148]

Answer:

65  cups

Step-by-step explanation:

If she sold 10 more cups of lemonade than tea and sold 120 cups total.  I first would subtract 10 cups from 120 =110.  then I divide 110 /2 = 55 cups

The 55 cups makes it equal then I add the 10 cups back to the Lemonade to get 55+10 = 65

So your answer would be 65 cups of lemonade

7 0
2 years ago
Solve for X and find the code.
N76 [4]

Answer:

1. x= 8

2. x= 6

3. x= 7

4. x= -8

Code: BECI

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What piece of information is needed to prove<br> the triangles are congruent through ASA?
Elden [556K]

Answer:

B. <B is congruent to the <Z

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer this question
SVEN [57.7K]

Answer:

The average rate is 35 miles per hour

Step-by-step explanation:

To get from town A to town B takes 3 hours.  The distance is 100 miles


To get from town B to  town c takes 1 hours.  The distance is 40 miles

To find the average rate , we need to find the total distance and divide by the total time

Total distance = 100 + 40 = 140 miles

Total time = 3 hrs + 1 hr = 4 hours

distance = rate * time

140 miles = rate * 4 hours

140/4 = rate

35 = rate

The average rate is 35 miles per hour

7 0
3 years ago
What is the quotient of 22,389 and 13?
Tatiana [17]
1,722.23077. If I am correct, because 22,389 divided by 13 is 1,722.23077.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose you bought a pizza for $8.00. You also bought a salad, but you cannot remember how
    14·2 answers
  • Please help me...<br><br> I think its the third graph or the last .<br> correct me if im wrong
    9·2 answers
  • -25 Points-
    13·1 answer
  • There is a fixed cost of $400 for printing these programs, and the variable cost is $3. There is also a $1,000 fee that is paid
    9·1 answer
  • The winner of a race ran the distance in 45s at an average speed of 9.6 m/s. The runner who came in last finished and 48 seconds
    10·1 answer
  • Susan ate part of a pizza. She ate more than 1/3 of the pizza. How much of the pizza might Susan have eaten?
    13·1 answer
  • An orchestra has 100 musicians 40/100 of them play the string instruments-violin viola cello double bass guitar lure and harp wh
    11·1 answer
  • 1)<br> 0.1.x - 0.006 = 0.08.x + 0.134
    8·1 answer
  • Plz Help! NUmber 1 and 2! Brainlist for right answer!
    10·2 answers
  • A rectangle with a width of 6 inches and a length of 8 inches has length extended by X inches write an expression for the new le
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!