1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
3 years ago
7

Solve the equation : n +32=601) n= 1.875 2) n= 28 3) n= 384) n= 92

Mathematics
2 answers:
svlad2 [7]3 years ago
7 0

N=28

Step-by-step explanation:

Subtract 32 from both sides

Ket [755]3 years ago
6 0

i think my answer also n=28

You might be interested in
Which table shows a proportional relationship between x and y?
IrinaK [193]
The correct answer is the last set of numbers
6 0
2 years ago
Select all of the equations equivalent to 7x/3 = 14
Olin [163]
The answers areA and D
8 0
2 years ago
Chelsea pays a sale price of $60 for a pair of
kondor19780726 [428]

Answer:

Regular price=$80. Savings=$20.00

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
60 is what percent of 126?​
tia_tia [17]

Answer:

47.6

Step-by-step explanation:

always change "is" to =

and always change "of" to * (multiplication)

percent means Per Cent or Per 100 , so to eliminate the % sign, multiply the answer by 100

60=____% * 126

60=X(126)

divide both sides by 126

.476=X

.476 (100)

47.6

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help I need it bad
ohaa [14]

Answer:

Reflection, then rotation

Step-by-step explanation:

The first triangle is flipped to the second position and then rotated to the thrid position.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the solution of 2|2x-1|-8=18?
    11·2 answers
  • Since a math school opened the girls basketball team had the same record every season the team won a total of 182 games while lo
    15·1 answer
  • Write the equation for a line in standard form (Ax+By+C) that is perpendicular to y = 3x -
    8·1 answer
  • GPA and study time. A survey was conducted on 218 undergraduates from Duke University who took an introductory statistics course
    13·1 answer
  • Please help ASAP!<br> Questions 1-4
    12·2 answers
  • Round 2,567 to the nearest hundred
    5·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • 8. Colby and Cheryl work in different local supermarkets. Colby regularly earns $8.90 per hour,
    8·1 answer
  • A group of students were surveyed to find out if they like watching television or reading during their free time. The results of
    5·1 answer
  • A case of 24 cans of soup costs $38.16. What is the cost of 7 cans of soup?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!