1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
5

Sarah is making a wall hanging in the shape shown below.

Mathematics
1 answer:
Oduvanchick [21]3 years ago
3 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The area of the wall hanging shown in blue is the area of the square 8 by 8 minus the area of the cutout. Notice the cutout is a triangle? To find the total area, subtract the area of the triangle from the square.

The square has the sides 8 by 8 and its area is found as A = 8*8 = 64.

The triangle measures 4 inches by 4 inches. The area is found as A = 1/2*4*4 = 8.

Subtract the two areas.

64 - 8 = 56

You might be interested in
Stefanie is painting her bedroom. She can paint 12 2/3 square feet in 2/5 of an hour. How many square feet can she paint in one
aalyn [17]

Answer:

31\frac{2}{3}

Step-by-step explanation:

since its only 2/5 of 1 hour, two 2/5 equal 4/5 so we divide the 12 2/3 by 2 to find the 1/5 which is 6 1/3

12\frac{2}{3}÷2=6\frac{1}{3}

12\frac{2}{3} +12\frac{2}{3}=25\frac{1}{3}

12\frac{1}{3} +6\frac{1}{3}=31\frac{2}{3}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1/5 + 3/10 ??
Anarel [89]

Answer:

first we will make them like fractions

so 1/5= 2/10 so it will be

2/10+3/10= 5/10

HOPE IT HELPS

mark as brainliest

7 0
3 years ago
A manufacturing company has the following fixed monthly costs and unit variable costs: Rent = $2,200 Utilities = $375 Variable c
valentinak56 [21]

A manufacturing company has the following fixed monthly costs and unit variable costs:

Rent = $2,200

Utilities = $375

Variable costs for materials and assembly = $13.25/unit

Monthly labor = $750

Given is the product is sold at $24.99 per unit

Let the number of units sold be x

Adding total cost = 2200+375+750=3325

Equation becomes:

3325+13.25x=24.99x

11.74x=3325

x= 283.21

So, rounding it to nearest whole number we get, 283 units.

3 0
3 years ago
STION 1
Lorico [155]

Answer:

1.1.1- Michael has 200 lovebirds in total

1.1.2- There are 40 birds in each cage

1.1.3- 120/80 = 3/2

Step-by-step explanation:

120+80=200

200÷5=40

120÷40=3, 80÷40=2

7 0
3 years ago
A ______________________ does business in more than one country, has a global presence, thousands of employees, and well-known b
Scilla [17]
It is a multinational coporation
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can some pls help me with these two questions plss
    8·1 answer
  • Jermaine paid 37.95 for 11 gallons of gasoline.what was the price in dollars per gallon?
    7·2 answers
  • What are the zeros to the quadratic equation -16x^2+6x+6
    9·1 answer
  • What is the value of S in the equation 1/3s+14=26
    5·1 answer
  • H/6-1=-3 so what does h equal
    10·1 answer
  • The midpoints of an irregular quadrilateral ABCD are connected to form another quadrilateral inside ABCD. Complete the explanati
    10·1 answer
  • Please need help asap!
    13·1 answer
  • Canarie Manufacturing produces snow shovels. The selling price per snow shovel is $29.00. There is no beginning inventory. Costs
    11·1 answer
  • Gabriel bought a dog crate shaped like a rectangular prism with the dimensions shown in the model 36x24x30
    11·1 answer
  • How do I do this I am a bit confused ?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!