1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Levart [38]
3 years ago
14

You can save up money to pay for the computer later, or you can use a credit card to pay for it now.

Business
2 answers:
Vikentia [17]3 years ago
8 0
The option I will choose is using a credit card to pay for it now. I can pay for the computer over a period of time with a credit card.
adell [148]3 years ago
8 0
For me my answer is:you can use a credit card to pay for it now
1.You get the computer right on time to use it.
2. Saving Takes time so to cut the time short just put the money on the credit card one time and pay for the computer.
You might be interested in
Winsted Co. purchased a bond on December 1 of the current year for $ 49 comma 000 and classified the investment as trading. The
Anettt [7]

Answer:

Net income = $3000

C. $ 3 comma 000

Explanation:

For a company, net income is the residual amount of earnings after all expenses have been deducted from sales. In short, gross income is an intermediate earnings figure before all expenses are included, and net income is the final amount of profit or loss after all expenses are included.

In this case.. There is only a buy and a sell trade.

Net income= selling price- cost price

Net income= $52000-$49000

Net income = $3000

4 0
3 years ago
What should you plan for first when creating a budget
alexira [117]

Answer:

CALCULATE EXPENSES

Your first order of business is finding out exactly how much you’re spending each month. Do this by consulting your bank statements, receipts and financial files. Because some expenses are intermittent, such as insurance payments, you’ll get the most accurate financial picture if you calculate an average for six months to a year. Add up everything you spent for the last six to 12 months and then divide by the amount of months, which will give you your average monthly expenses.

Remember that being thorough when you add up expenses is important in creating a realistic budget. A forgotten bill really throws a wrench into your savings plan. When calculating your expenses, also factor in unexpected bills, such as unplanned car repairs. A good rule of thumb is to add an extra 10 percent to 15 percent. So if you’ve determined that you spend $1,500 a month, add $150 to $225.

4 0
3 years ago
Privo Co. purchases a machine that cost $15,000. Privo estimates a 5-year life with no salvage value. The first three years of d
Ierofanga [76]

Answer:

Double-declining balance method

Explanation:

First we have to find the depreciation rate which is shown below:

= One ÷ useful life

= 1 ÷ 4

= 20%

Now the rate is double So, 40%

In year 1, the original cost is $15,000, so the depreciation is $6,000 after applying the 50% depreciation rate

And, in year 2, the depreciation is ($15,000 - $6,000) × 40% = $3,600

And, in year 3, the depreciation is ($15,000 - $6,000 - $3,600) × 40% = $2,160

6 0
3 years ago
In its first month of operations, Windsor, Inc. made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 400 units at
mart [117]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Windsor, Inc. made three purchases of merchandise in the following sequence:

(1) 400 units at $5,

(2) 500 units at $7

(3) 600 units at $8.

Total units= 1,500

Assuming there are 300 units on hand at the end of the period, compute the cost of the ending inventory.

A) FIFO (first-in, first-out)

Inventory= 300*8= $2,400

B)LIFO (last-in, first-out)

Inventory= 300*5= $1,500

6 0
3 years ago
MC Qu. 97 The standard materials cost to produce... The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 7 pounds of ma
OleMash [197]

Answer:

total direct materials cost variance is $6,000 Favourable

Explanation:

first we get here Standard cost to manufacture

Standard cost to manufacture 6,000 units is = 7 × $47 × 6,000

Standard cost = $1,974,000

and

now we get here Actual cost to manufacturing

Actual cost to manufacturing 6,000 units is = 41,000 × $48

Actual cost = $1,968,000

and

now we get here Direct material cost variance that is express as

Direct material cost variance = Standard cost - Actual cost         ..........1

put here value

Direct material cost variance = $1,974,000 - $1,968,000

Direct material cost variance = $6,000 Favourable

4 0
3 years ago
Other questions:
  • On October 1, Year 1, Jason Company paid $7,200 to lease office space for one year beginning immediately. What is the amount of
    5·1 answer
  • A sales tax, especially when food and medicine are subject to the tax, can be described as what type of tax?
    8·1 answer
  • If you lose your ATM card and the person who finds it withdraws money from your account, you will lose no more than $50 from you
    5·1 answer
  • Rantly Corp. is eliminating its desktop computer repair center in Minnesota. Meanwhile, the demand for mobile device repair—a se
    13·1 answer
  • Which are examples of copyrighted online materials? Check all that apply. an article from an Internet magazine lyrics for a song
    10·2 answers
  • In agriculture, a "bumper crop" refers to a particularly productive harvest. If there is a bumper crop for wheat at the same tim
    14·1 answer
  • when a company has performed a service but has not yet recieved payment,what is the required journal entry to be recorded
    13·1 answer
  • Benjamin wants to become a biotechnologist and eventually run his own
    12·1 answer
  • A type of service that requires a CPA firm to issue a report about the reliability of an assertion that is made by another party
    13·1 answer
  • Michael Corporation manufactures railroad cars, which is its only product. The standards for the railroad cars are as follows:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!