1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
3 years ago
14

What is the perimeter, in units, of rectangle ABCD

Mathematics
1 answer:
lukranit [14]3 years ago
5 0
8would be the permiter in my state
You might be interested in
how is solving inequalities with addition and subtraction similar to and different from solving equations with addition and subt
SpyIntel [72]
That technique for solving equations is: Whatever you do to one side of the equation, you have to do to the other side to preserve the equality The technique for solving inequalities is: Whatever you do to one side of the inequality, you have to do to the other side to preserve the inequality. the techniques are the same. The difference between solving equations and solving inequalities is: If you multiply or divide an inequality by a negative number, then the inequality reverses. !!!!!
6 0
3 years ago
The perimeter of a triangle is 30 units. If it is dilated with respect to origin by a scale factor of 0.5, what is the perimeter
il63 [147K]
<span>Choices: 30 units ; 20 units ; 15 units ;  7.5 units

Given:
perimeter = 30 units
scale factor = 0.5

30 units * 0.50 = 15 units

The perimeter of the resulting triangle is 15 units.</span>
6 0
3 years ago
What is the area of this trapezoid?<br><br> 175 in²<br> 140 in²<br> 129 in²<br> 85 in²
aksik [14]
Area of trapezoid = (B1 + B2)h/2

B1 = 15 in. + 4 in. + 6 in. = 25 in.
B2 = 15 in.
h = 7 in.

Area = (25 in. + 15 in.)(7 in.)/2 = 140 in.^2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?
Eduardwww [97]

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hobb's Pet Store sells dogs and cats. Each cat costs $50 and each dog cost three times as much as a cat. At the end of one day,
ANTONII [103]

Answer:

sadftgyhujk

Step-by-step explanation:

sdrtfgyhuijokl

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use benchmarks to estimate the sum, difference, or product.
    6·1 answer
  • How is this solved?​
    6·1 answer
  • F(x)=-5x-4x^-3 Please Help!
    8·1 answer
  • Vertical? Obtuse? Straight? Or acute?
    10·2 answers
  • I need help solving this
    7·1 answer
  • Help please! answer correctly for brainliest . ( look at picture for problem )
    13·2 answers
  • I will mark you brainiest if you can answer this
    14·1 answer
  • Find rational numbers between
    7·1 answer
  • From the top of a lighthouse 280 feet tall, to keep her spot a ship in distress at an angle of depression of 18°. How far is the
    12·1 answer
  • The value of y is directly proportional to the value of x when x=512 y=128 what is the value of y when x=64
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!