1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
11

What is simplest form form for 36/64

Mathematics
1 answer:
REY [17]3 years ago
4 0

The simplest form of 36/64 is 9/16

To solve, devide the whole equation by the gcm which, in this contex, is 4


that leaves you with 9/16 which cannot be simplified anymore.

You might be interested in
What is the slope of the line passing through the point (-3,-1) and the origin?
topjm [15]
The slope is rise of 1, run of 3 so 1/3. In an equation it would be y = 1/3x
4 0
3 years ago
What are the steps for using integer tiles to evaluate the expression 45 divided by 15
Goryan [66]
The answer is B. Hope you get it.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the percent of change?<br> Original: 25<br> New: 18
soldier1979 [14.2K]

28% decrease

Solution:

Calculate percentage change

from V1 = 25 to V2 = 18

(V2−V1)|V1|×100

=(18−25)|25|×100

=−725×100

=−0.28×100

=−28%change

=28%decrease

7 0
3 years ago
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
Help!!!!????!!!???!!
Anon25 [30]

Answer:  

π/3

Step-by-step explanation:

-5π/3 is a co terminal of 2π-5π/3= (6π-5π)/3=π/3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Reduce the following fraction to the lowest terms 7/14
    13·2 answers
  • The population of a city in 2005 was 18,000. By 2010 the city's population was 45,000. Economists have determined that the popul
    10·1 answer
  • Which is the slope of the line that passes through the points (2,8) and (4,6)?
    6·2 answers
  • A baker sells bread for $4 a loaf and rolls for $1 each. The baker needs to sell $24 worth of
    10·1 answer
  • Using this table, calculate the profit at each level of running shoe inserts production.
    5·2 answers
  • Carrie’s sister is 2 years older than Carie, and is the same age as Carrie’s friend Sophia. Sophia is 4 years younger than her b
    14·1 answer
  • 10 points!! help me answer both of them pleaaase!!;-;
    8·1 answer
  • Plz help due tomorrow
    15·1 answer
  • If five times a whole number increased by 3 is less than 13, then find the solution set.​
    8·1 answer
  • Can someone help in graphing this equations?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!