1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
4 years ago
7

A shopper bought 15 apples and 5 oranges. Which statement describes the ratio of apples to

Mathematics
1 answer:
dexar [7]4 years ago
5 0

Answer:

15:5 is the ratio of apples to oranges and 5:15 if reverse

You might be interested in
Awser 14 for me please
never [62]
A sorry I can't see the image
6 0
4 years ago
Pls help pls pls pls pls URGENT!!!!!!!! <br> PLS SOMEONEEEEE
almond37 [142]
Female students that participate: 51
male students that don’t: 30
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost for a pack of 24 pens is $4.08 . Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest
Eduardwww [97]

Answer:

The unit price is 0.17 cents per pen.

4 0
4 years ago
What is the variable equal to? t • 5 = 60
Tomtit [17]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

t x 5 = 60

60/5 = 12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pleasee <br><br> find the point slope form<br><br> find the slope intercept form
pav-90 [236]
The slope is 2/3 since the slope formula is y=mx+b the mx is we’re the slope y-int is.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The product of -2 and a number minus 6 is greater than -18
    9·1 answer
  • In square meters, what is the area of a single face of a cube that has a volume of 125 cubic meters?
    15·1 answer
  • Carmen bought a plant that is 4 centimeters tall. Each Week the plant grows an additional 2 centimeters. Write an expression to
    13·2 answers
  • Pirate Jack has an equal number of gold and silver coins. If Pirate Jack splits all of his coins into 7 equal piles for his parr
    6·1 answer
  • The prices for a video game at 5 different stores are 39.99, 44.99, 29.99, 35.99, and 31.99. What is the mode(s) of the data
    10·1 answer
  • Al’s Produce Stand sells 6 ears of corn for $1.50. Barbara’s Produce Stand sells 13 ears of corn for $3.12. Write two equations,
    10·1 answer
  • Matilda is selling hand-painted vases at a craft fair. She will
    10·1 answer
  • How to do pyramid math
    11·1 answer
  • BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS CORRECLTY
    9·2 answers
  • Solve √x-1= x-3. Check for extraneous solutions.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!