1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
3 years ago
10

Solve 9(2t+1)-13=t-(t+3)

Mathematics
1 answer:
Rina8888 [55]3 years ago
5 0
18t+9-13=t-(t+3)
18t-4=t-(t+3)
17t-4=t+3
16t=7
t=7/16
You might be interested in
Find three fractions whose product is -5/24.
mariarad [96]

Answer:

Below.

Step-by-step explanation:

-5/8 * 1/3 = -5/24

-5/12 * 1/2 = -5/24

-5/6  * 1/4 = -5/24.

4 0
3 years ago
How do you write 2.51 in expanded form
wel

2.0 + 0.5 + 0.01 hope this helps

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(x) = - 3x - 3. g(x) = 2x2 + 6x - 5. and h(x) = - 8x2 + 6. find f(-3). I REALLY NEED THIS ​
shepuryov [24]

Answer:

f(-3) = 6

Step-by-step explanation:

input -3 in f(x)

so f(-3) = -3(-3) - 3

multiple and add

f(-3) = 6

5 0
3 years ago
What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
almond37 [142]

Answer:

2.55

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
William left a 20% tip on a $15.80 lunch bill. How much did he pay for lunch?
qwelly [4]

Answer:

$16 should be the answer

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A company produces packets of soap powder labeled "Giant Size 32 Ounces." The actual weight of soap powder in such a box has a N
    14·1 answer
  • One quart or one gram is greater
    14·2 answers
  • A number minus one is at the most nine, or two times the number is at least twenty-four.
    13·1 answer
  • To make lines m and n parallel, identify the measures of Angle 3 and angle 4.
    14·1 answer
  • June bought ​ 3 1/2 ​ gallons of white paint at $17.50 per gallon and ​ 1 3/4 gallons of blue paint at $19.00 per gallon. What w
    15·2 answers
  • What is the length of the hypotenuse of the following triangle to the nearest whole number?
    9·1 answer
  • analyze the solution to the system to determine whether there is a catapult arm length that Aiden and Natalie can both use to la
    10·1 answer
  • Does the graph shown below represent y as a linear function of x?
    10·1 answer
  • Henry made 200 tarts. He sold 5 of them and gave 4 of the remainder to
    6·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (-3,8) and (-2,3)?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!