1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
2 years ago
9

Which statement is NOT true concerning the graphing of a linear system?

Mathematics
1 answer:
Vlad1618 [11]2 years ago
6 0

You can only graph a system of linear equations.

You might be interested in
The angles of a triangle are 30º, 60º, and xº. What is the value of x? x =
FinnZ [79.3K]
The answer is 30 degrees
3 0
3 years ago
A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
Fittoniya [83]

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Unit = "1 value"

9.80/7 = 1.4

8 0
2 years ago
I need help with this question <br>-4 (2p+ 3) = -(p+1) - 2​
ankoles [38]

Answer:

-4 (2p+ 3) = -(p+1) - 2​

-8p -12 = -p-1-2

-7p=9

p=-9/7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Your English teacher has given you a list of 10 possible topics for essays. You need to pick four topics from the list to write
-Dominant- [34]
10-12 i think, because 10*4=40 and 12*4=48

8 0
3 years ago
VERBAL
telo118 [61]

Answer:

The initial value in the word problem is the output value when input value is set to zero.

Step-by-step explanation:

  • In the question, it is given that a problem uses a linear function.
  • It is required to explain how to interpret the initial value in a word problem.
  • In order to find the initial value in a world problem, find the output value when input value is set to zero.
  • If the initial value is marked as b for a linear function f(x), find it as follow,
  • b = f (x=0)
6 0
1 year ago
Other questions:
  • Need help with this question
    15·1 answer
  • Read the following statements:
    5·2 answers
  • David wants to buy a CD that regularly cost $12. The CD is Advertised as 1/4 off the regular price. Before tax, what is the cost
    8·2 answers
  • Can someone please help??!!!! ​
    8·1 answer
  • Need help solving this
    9·1 answer
  • Two decimals that have the sum of 16.825
    15·2 answers
  • Calculate the area of the shaded sector.
    15·1 answer
  • What is the cost of each stick of butter if 1lb is 4 sticks?
    13·1 answer
  • For each sentence, write an equation. Solve the equation to find the number
    6·1 answer
  • 1. The table below shows the number of students in Arlington High School from the number of years since
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!